יום ראשון, 16 בפברואר 2014

ננה מושקורי , הורד הלבן של יוון, שוב בישראלאחרי שני עשורים של פרישה, חוזרת ננה מושקורי, בגיל כמעט 80,  לבמה במופע בינלאומי חדש אותו היא מתחילה דווקא בישראל. האם זה "במקרה" ? או שיש כאן "יד מכוונת" ?
שרון נריה בר-און – המאבחן, אבי תורת הטארונומרולוגיה
משולש הקסם מוזיקלי
בשנות ילדותי כאשר למדתי להכיר את סגנונות המוזיקה השונים, מוזיקה קלה, אופרות, אופרטות, שירי עם, שירי חזנות
ופיוטים ועוד, תמיד היה משולש מנצח, ככה הסביר לי אבא ז"ל, ישנן מלים משמעותיות הנושאות איתן מסר, ישנה מוזיקה מופלאה הנושאת עליה את מסר המלים וישנו זמר או זמרת בעל קול מופלא ונעים לאוזן, המבצע את השיר. קול המכונה באיטלקית בל קנטו (Bel Canto) שמשמעותו לשיר יפה. משמע, בין היתר זמר בעל קול שאינו ערב, אינו מייצר את משולש הקסם.
וככה הכרתי בשנות ילדותי המוקדמות, (גילאים 7-8-9 ואילך) זמרות וזמרים מופלאים. מריה קאלאס זמרת האופרה, משפחת מלבסקי בשירי חזנות, אדיט פיאף המרטיטה את נימי הנשמה לעומק, יוזף שמידט, זמר יהודי ענק, שחיי ושר בגרמניה, בשנות ה-30, שושנה דמארי, ישראל יצחקי, צמד העופרים, הדודאים, הפרברים, אילן ואילנית, יהורם גאון, אריק איינשטיין, שלישית גשר הירקון,  שולי נתן, אסתר עופרים,  ועוד רבים וטובים.
תמיד התקיים, לאורך כל השנים ועל ידי כל המבצעים משולש הקסם, של מלים, מוזיקה ובצוע קולי מרהיב.
איך גליתי את ננה מושקורי?
הורי המנוחים, שעזרו לי לטפח ולפתח את המוזיקה בעולמי, קנו עבורי בגיל 14 פטיפון ועימו מספר תקליטים. אבא קנה לי את יוזף שמידט ואדיט פיאף ואמא את סדר פסח של משפחת מלבסקי. ביום בו רכשו עבורי את התקליטים, סיכמתי עם אבא כי אוכל פעם החודש להתייצב בחנות התקליטים ולרכוש לי תקליט נוסף.
בעלת החנות שהכירה עם הזמן את טעמי המוזיקלי, למדה להציע לי תקליטים ששמחתי לקנות. היה זה יום אחד, אותו לא אשכח, בשנת 1968, בה ספרה לי שושנה בעלת החנות, כי היא קבלה השבוע תקליט חדש, של זמרת בעלת קול פעמונים. ביקשתי ממנה שתשמיע את התקליט עבורי ששמו היה:
Avec Les Les Athéniens" Nana Mouskouri "
ננה מושקורי עם האתונאים. הספיק לי לשמוע רק חצי שיר והחלטתי לרכוש את התקליט. התקליט הושמע והושמע עד שכמעט ידעתי חלק מהמלים בע"פ, במיוחד את השירים בצרפתית היות ודיברתי את השפה.
רכישה זו הינה רכישה היסטורית, מאז רכשתי הרבה תקליטים של ננה בישראל ובחו"ל ולא הפסקתי להאזין לקולה המופלא וליהנות משיריה. כשהמדיה השתנתה עברתי לדיסקים.

ננה מושקורי והאופרה
חלק מעולם המוזיקלי שלי היה עולם האופרות. אהבתי את עולמם המוזיקלי הסוער של ורדי האיטלקי, מוצרט האוסטרי וביזה הצרפתי. אחת האופרות הידועות של ורדי הייתה האופרה נבוקו, הוא נבוכדנצר הבבלי, שכבש את ירושלים, שרף את בית המקדש והגלה את היהודים לבבל. אחת הסצינות המפורסמות בעלילה מתרחשת על גדות נהר הפרת.  גולי בבל מתגעגעים לציון ולירושלים ושרים את שיר הערגה הנודע: "עלי מחשבה, על כנפי זהב" והנביא זכריה מתנבא על נפילתה של ממלכת בבל. השיר מוכר יותר כשיר החופש.
השיר מבוסס על מזמור תהילים קל"ז
עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ גַּם בָּכִינוּ בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן
עַל עֲרָבִים בְּתוֹכָהּ תָּלִינוּ כִּנֹּרוֹתֵינוּ
כִּי שָׁם שְׁאֵלוּנוּ שׁוֹבֵינוּ דִּבְרֵי שִׁיר וְתוֹלָלֵינוּ שִׂמְחָה
שִׁירוּ לָנוּ מִשִּׁיר צִיּוֹן
אֵיךְ נָשִׁיר אֶת שִׁיר ה' עַל אַדְמַת נֵכָר
אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי
תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי
אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי
זְכֹר ה' לִבְנֵי אֱדוֹם אֵת יוֹם יְרוּשָׁלָם
הָאֹמְרִים עָרוּ עָרוּ עַד הַיְסוֹד בָּהּ
בַּת בָּבֶל הַשְּׁדוּדָה אַשְׁרֵי שֶׁיְשַׁלֶּם לָךְ אֶת גְּמוּלֵךְ שֶׁגָּמַלְתְּ לָנוּ
אַשְׁרֵי שֶׁיֹּאחֵז וְנִפֵּץ אֶת עֹלָלַיִךְ אֶל הַסָּלַע

כאשר ביקרתי בגרמניה, ברלין ב-1982, בכל תחנות הרדיו והטלויזיה ובכל חנויות התקליטים לא הפסיקו להשמיע את השיר, אשר הוקלט על ידי ננה. בגרסה האנגלית,     Song of Liberty, בגירסה הגרמנית Lied Der Freiheit  וכמובן גם בגירסה הצרפתית. Je chante avec toi Librte .
הסינגל של התקליט טיפס למצעדי הפזמונים ונשאר שם תקופה ארוכה.
ננה מושקורי בישראל
בשנת 1999 זכיתי לראשונה "לטעום" את ננה על במת האמפיתיאטרון בקיסריה. מאז ועד היום אני נושא עימי זכר מופע זה. על כן שמחתי לשמוע כי ננה יוצאת למסע הופעות מחודש, אחרי שני עשורים של הפסקה ומתחילה אותו דווקא בישראל.
למה דווקא ישראל? תמהתי. הרי את רוב שנות הקריירה שלה עשתה ננה בצרפת בעיקר בפריז וביוון מולדתה. מפתה הטארונומרלוגית, המספרת את סיפור חייה, נותנת תשובה מדוייקת לשאלה זו.
ננה מושקורי נולדה בחניה בכרתים ב 13 לאוקטובר 1934 (ביוונית Nάνα Μούσχουρη ).מפת עץ החיים הקבלי על פי תורת הטארונומרולוגיה
כל אדם, מגיע לעולם בלוויית שלושה מלאכים השומרים עליו: מלך, אביר ושר. המלך מהווה 50% ממבנה אישיות האדם
ומיוצג ע"י סיכום תאריך הלידה. האביר מהווה 25% ממבנה אישיות האדם ומבוסס על המזל האסטרולוגי. השר מהווה 25% ממבנה אישיות האדם ומבוסס על השם הפרטי.
פענוח המידע המתקבל מ-3 המלאכים המלווים, יוביל אותנו ל-2 המפות הבאות:
מפת אישיות האדם על-פי עץ החיים הקבלי : מה האדם מצפה מחייו? מהם שאיפותיו, רצונותיו, יכולותיו והקשיים העומדים בפניו.
מפת תקופות החיים : מה החיים מיעדים לאדם ולאן הם מובילים אותו? מהי ה"רוח הגבית" שיכולה להעלות ולרומם או להיות הרוח הנגדית שמאטה ועוצרת?
המלך, המתואר בספירת התפארת במפת עץ החיים הקבלי של ננה, מתאר את ייעודו של האדם.
מפתה מתארת אדם בעל צורך להרגיש ייחודיות. אדם בעל כישורים מולדים משכמו ומעלה מעל כולם. אדם המסוגל להצליח בכל תחום. אדם ייחודי ונדיר. אדם שהצלחה היא מילה קלה עבורו. אדם שלא יודע מהו כישלון. אדם שקל לו להצליח בכל תחום. אדם בעל גאונות ייחודית. אדם המסוגל להגיע להצלחות שאחרים לא מסוגלים להם בזמן קצר מאוד. אדם שהצלחתו היא בינלאומית מיסודה ובין היתר כישרון מדהים לשפות רבות ומכאן רפרטואר עשיר בשפות רבות ובמבטא המקום. דבר זה בה לידי עוצמה גדולה שכן ספירת נצח במפתה מתארת בדיוק אותם תכונות בינלאומיות, שפה עשירה ודחף לצבירת ידע ונסיעות בעולם.  
חלק מייעודה הנעלה הוא להשאיר חותם בתחומה ביקום.
ננה הצליחה לממש את כל הפוטנציאל והמתנות שהיקום נתן לה ביחס לייעודה ויום לידתה.

ספירת כתר מתארת את מחשבותיה ואת יכולות חשיבתה.
מפתה מספרת על אדם בעל צורת מחשבה אנליטית, חדה, מעמיקה, חוקרת, מחשבה אינדיבידואליסטית מאד. בעלת דעות ותפישה השונות מהזרם המקובל. חשיבה מקורית, חשיבה אינטואיטיבית.
אדם בעל חשיבה ביקורתית וצינית. אדם השואף להגיע למושלמות מכל ההיבטים. שאיפה להיות נאמן לעצמי, לחיות את האמת של עצמי. אדם הנוטה ללכת עד לסוף עם רצונותיו ושאיפותיו.
זהו סגנון חשיבה המתאים לזמר הנודד בכל העולם. 

ספירות חסד גבורה מספרת על עשייתה, כישוריה ותעסוקתה.   
ספירת חסד גבורה מתארת אדם בעל כישורים יוצאים מגדר הרגיל במיוחד בכל הקשור לעמוד על במה. כישורים אילו במיוחד עזרו לננה להיות זמרת מוצלחת. כישורים אילו חיזקו את ביטחונה העצמי על הבמה ואפשרו לה לממש את יכולותיה המועצמות כזמרת וכאשת העולם הגדול בתחום הזמר. כישוריה בתחום הוורבליות ויכולת ביטוי עזרו לה מאוד כזמרת. לננה כישורים בלתי רגילים לכתיבה יוצרת ובין היתר לכתיבת שירים. אין ספק שיום אחד נשמע על השירים שכתבה למגירה.
ספירת מלכות מתאר את הדברים אותם האדם אוהב הכי הרבה לעשות. מפתה מתארת אדם שאוהב לעמוד על במה, לשמח אחרים ובמיוחד לשיר.
 
ספירת בינה מספרת את הסוד הטמון מאחורי שמה הפרטי.
מתאר אדם שמח ויצירתי. אדם האוהב לעמוד על במה ולשיר. שמה הפרטי משלים ככפפה ליד את כישוריה הטבעיים לעמוד על במה ולשיר.    

הקשר למדינת ישראל
ה"אביר" של ננה הוא מזלה האסטרולוגי, ננה נולדה במזל תאומים, המסומל על ידי המספר 6. - מפתה של ננה מתארת אדם הקשור למדינת ישראל בטבור. מזל אסטרולוגי 6, תאומים נמצא ברום מפתה של מדינת ישראל.
מפת תקופות החיים:
מפת תקופות החיים מתארת אנרגיה שדחפה אותה להצליח בכל תחום שתחפוץ, במיוחד בתחומים של עמידה על במה. ננה
ניצלה זאת עד תום היות וכישוריה הטבעיים הם מדהימים ומותאמים בדיוק לתחומה.  
מתקופת הילדות ועד לגיל 50 ננה המשיכה להצליח בזכות דחף בלתי פוסק שנוצר במפת תקופות החיים הממקד אותה באופן ייחודי לתחום המוזיקאלי (3). אנרגיה זו הייתה חזקה כל כך בתוספת מספר הייעוד שלה (22) וביחד אפשרו את הצלחתה הבינלאומית.
בהמשך דרכה לגיל 50 מפת תקופות החיים תמכה ודחפה אותה להצלחות גדולות יותר. ושוב הדחף להצלחה גובר.
מגיל 50 ועד 120 הצלחה בינלאומית מובטחת.
בשנת 1957 פרצה ננה לתודעה הציבורית העולמית שכן שנה זו מהווה קרש קפיצה עולמי לננה היות וסיכום שנה זו (22 = 1+9+5+7) במיוחד שמספר זה זהה למספר ספירת תפארת/ייעודה.
בגיל 50 כלומר בשנת 1984, אנו רואים נקודת מפנה במפת תקופות החיים של ננה. בשנה זו ננה חוזרת ליון לאחר שנעדרה ממנה מאז שנת 1962.
הפרש השנים בין 1962 ל 1984 הינו 22 שנה וזהה לספירת התפארת שלה.
מה מספרת על ננה פרשת השבוע שבה נולדה?
ננה נולדה ביום שבת, ד' בחשוון ה'תרצ"ב, השבוע בו קראו בבית הכנסת את פרשת נח. הפרשה בה אנו קוראים על מגדל בבל בספר בראשית פרק י"א.
א וַיְהִי כָל-הָאָרֶץ שָׂפָה אֶחָת וּדְבָרִים אֲחָדִים.  ב וַיְהִי בְּנָסְעָם מִקֶּדֶם וַיִּמְצְאוּ בִקְעָה בְּאֶרֶץ שִׁנְעָר וַיֵּשְׁבוּ שָׁם.  ג וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל-רֵעֵהוּ הָבָה נִלְבְּנָה לְבֵנִים וְנִשְׂרְפָה לִשְׂרֵפָה וַתְּהִי לָהֶם הַלְּבֵנָה לְאָבֶן וְהַחֵמָר הָיָה לָהֶם לַחֹמֶר.  ד וַיֹּאמְרוּ הָבָה נִבְנֶה-לָּנוּ עִיר וּמִגְדָּל וְרֹאשׁוֹ בַשָּׁמַיִם וְנַעֲשֶׂה-לָּנוּ שֵׁם  פֶּן-נָפוּץ עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ.  ה וַיֵּרֶד יְהוָה לִרְאֹת אֶת-הָעִיר וְאֶת-הַמִּגְדָּל אֲשֶׁר בָּנוּ בְּנֵי הָאָדָם.  ו וַיֹּאמֶר יְהוָה הֵן עַם אֶחָד וְשָׂפָה אַחַת לְכֻלָּם וְזֶה הַחִלָּם לַעֲשׂוֹת וְעַתָּה לֹא-יִבָּצֵר מֵהֶם כֹּל אֲשֶׁר יָזְמוּ לַעֲשׂוֹת.  ז הָבָה נֵרְדָה וְנָבְלָה שָׁם שְׂפָתָם אֲשֶׁר לֹא יִשְׁמְעוּ אִישׁ שְׂפַת רֵעֵהוּ.  ח וַיָּפֶץ יְהוָה אֹתָם מִשָּׁם עַל-פְּנֵי כָל-הָאָרֶץ וַיַּחְדְּלוּ לִבְנֹת הָעִיר.  ט עַל-כֵּן קָרָא שְׁמָהּ בָּבֶל כִּי-שָׁם בָּלַל יְהוָה שְׂפַת כָּל-הָאָרֶץ וּמִשָּׁם הֱפִיצָם יְהוָה עַל-פְּנֵי כָּל-הָאָרֶץ. 
למרות שבעולם שפות רבות, המביאות לעיתים לחוסר תקשובת, לאי הבנות ומכאן מחלוקות, הרי ששפת המוזיקה, היא שפה בינלאומית ורב לאומית המקרבת לבבות ומשמחת אנשים.

יום המופע 18.02.2014
יום המופע יתקיים בתאריך 18.02.2014. היום הקוסמו נומרולוגי של תאריך זה, כלומר החיבור בין 1+8=9, 2+1+4=7, ו-2, יתן לנו את החיבור 9+7+2= 18, 1+8 =9. יום 9 זהה למספר השיא שלה. המספר 9 משתייך למזל טלה מיסוד האש. דבר המבטיח הצלחה בינלאומית למסע ההופעות הזה, המתחיל בישראל.
אינני יודע באילו שירים תבחר ננה למופע. נותר לי רק לנחש, שלקהל הישראלי יהיו ערב של שושנים, לילה לילה, הדרך לאי שם, שהושר בעברית ע"י חווה אלברשטיין וכמובן Ave Maria  (שלום לך מרים). אין לשכוח את הבצוע המדהים לשיר Amazing Grace , שבוצע גם ע"י דוד ד'אור שלנו. שם השיר בעברית הינו "חסד מופלא". השיר נכתב במאה ה-18 על ידי דמות מרתקת, אנגלי בשם ג'ון ניוטון שהתחיל כחייל בצי הבריטי, הפך לסוחר עבדים ומפקד ספינה שהובילה עבדים מאפריקה לאמריקה. ג'ון ניוטון "גילה" את ישוע והאמונה הנוצרית כשספינתו ניצלה בנס מסערה בלב ים. בעקבות ההתגלות האלוהית, החליט ניוטון להקדיש את שארית חייו לדרשות, פעילות ציבורית ולמלחמה בעבדות, כשהוא מודה לאלוהים על שהציל את נפשו של מנוול כמוהו.
אז... כולכם מוזמנים ליהנות מננה המופלאה, ומכאן נאחל לה רק בריאות טובה ושנים רבות של עשייה מוזיקלית.

אין תגובות:

פרסום תגובה