יום שני, 24 באפריל 2017

לזכור, לחיות ולצעוד קדימה

לזכור, לחיות ולצעוד קדימה

"אות לאות תביע אומר" 24.04.2017 בין 11:00 ל 14:00 עם אחי ואחיותי בני הדור השני לשורדי השואה. שושנה בוטוין, ענת דור, חדוה טרגר וחיים ישורון. ציפי ברששת שהצטרפה אלינו טלפונית מצפת. איתנו באולפן עוד בן דור השלישי רוני אדלר. הצטרף טלפונית אביה של שושנה שורד השואה נחמן בהריר בן ה 94
צוואת שורדי השואה עבורנו היא: לזכור, לחיות ולצעוד קדימה.

ככתוב במגילת העצמאות שלנו: בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי.
לאחר שהוגלה העם מארצו בכוח הזרוע שמר לה אמונים בכל ארצות פזוריו, ולא חדל מתפילה ומתקווה לשוב לארצו ולחדש בתוכה את חירותו המדינית.
אנו קוראים אל העם היהודי בכל התפוצות להתלכד סביב הישוב בעליה ובבנין ולעמוד לימינו במערכה הגדולה על הגשמת שאיפת הדורות לגאולת ישראל.
אנחנו, בני הדור השני גדלנו משחר ילדותנו בשנות החמישים של המאה שעברה בצל סיפורי השואה אותה חוו הורינו מתקשים עד היום לקלוט ולהבין את הרוע הנוראי שחוו הורינו ובני משפחתנו שם. נשוחח עם אורחינו הנכבדים על החוויה שלהם כאשר נחשפו לסיפורי השואה מפי ההורים והדודים. על קליטת עולים שבאו מן התופת ועל היחס של בני הארץ לאילו שבאו משם.
הורינו חלמו את החלום, ואנחנו התגשמותו; הם באו מתוך המחנות, שמעו את שקשוק גלגלי רכבות המוות, ואנחנו שומעים את רכבת ישראל המסיעה המוני חיילים בראשון ובחמישי; הם שמעו את קולות מטוסי האויב ורעש ההפצצות תחת שמים אפורים, וטייסי צה"ל שומרים על שמים כחולים ונקיים המאפשרים בטחון וחיים.  
כאשר בחרתי את נושא השיחה נעזרתי ברשת החברתית פייסבוק שבה פרסמתי אודות התוכנית. בעזרת פרסום זה נתקבצו ובאו האורחים הנכבדים אלינו לאולפן קול ישראל הרשת החינוכית 106FM, רדיו קס"ם.

המאחד את כולנו אשר נתקבצנו כולנו הוא השבועה שנשבענו לעצמנו היא לזכור ולא להפסיק לספר. לזכור, לחיות ולצעוד קדימה.

רשימת השירים שהושמעו:
שיר הפרטיזנים – שמעון ישראלי
שריפה אחים שריפה – דורית ראובני
החול יזכור – חווה אלברשטיין
פונאר – רויטל ויטיס
לכל איש יש שם – חווה אלברשטיין
אפר ואבק – יהודה פוליקר
צימוקים ושקדים – חווה אלברשטיין
אלי אלי שלא יגמר לעולם – צילה דגן
כשתגדל – יהודה פוליקר
תחת כוכבי זיו שמים – אסנת פז
על אם הדרך עץ עומד – נחמה ליפשיץ
מי האיש : שולי נתן ונחמה הנדל

להאזין לשעה ראשונה: לחץ כאן
להאזין לשעה שנייה  :  לחץ כאן
להאזין לשעה שלישית: לחץ כאן

                                                   כרטיס הביקור הדיטגילי שלי
                                             עמוד הויקיפדיה עליאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה