יום שני, 21 במאי 2018

גבי ברלין – הכהן הגדול של שירת הרבים מפלרטט עם ארץ ישראל ושיריה


גבי ברלין  – הכהן הגדול של שירת הרבים
מפלרטט עם ארץ ישראל ושיריה


"אות לאות תביע אומר" 21.05.2018 בין 11:00 ל 14:00 עם גבי ברלין - הכהן הגדול של שירת הרבים מפלרטט עם ארץ ישראל ושיריה.

גבי ברלין הינו הכהן הגדול של השירה בציבור בכל הזמנים, עם קריירת שירה המתפרשת על פני למעלה מחמישה עשורים. גבי שומר בפיו על בערת גחלת הזמר העברי הישן והטוב, כשהוא סוחף אחריו קהלים בכל רחבי הארץ.

אם תשאלו כל ישראלי שגדל בארץ  מיהו גבי ברלין, הוא יגיד לכם חד משמעי- שירה בציבור. החל משנות ה-80 ועד היום, גבי ברלין הפך להיות המלך הבלתי מעורער של השירה בציבור, כשהוא נע ונד בכל רחבי הארץ ומפיץ את בשורת השירים הישנים של פעם.

אולי זה הקול החם והנעים לאוזן, אולי אלו השירים, אך הסיבה העיקרית להצלחתו של ברלין היא כי הוא שר מהנשמה, ובאמת רואה בתפקידו כשגריר הזמר העברי שליחות קודש. ישנם שירים, שאלמלא ברלין היה מחדשם באחת ממחרוזותיו או בהופעותיו, היו נמוגים מאזנינו ומעלים אבק בארכיוני שוחרי הזמר העברי.

מאז ומתמיד שאב גבי השראה מזמרי העם האמריקאים (כפיט סיגר, וודי גאת'רי ) , החל לקראת תחילת שנות ה-80  להופיע במועדוני זמר עם מחרוזות שירים עבריים, כשלקהל חלק פעיל בהופעה. הפריצה הגדולה שלו, החלה כשהופיע דרך קבע בחוף תל ברוך במסעדת הדגים "מקום בחוץ", רק הוא, הגיטרה והשירים העבריים. לאט לאט הופעתו, שנתקיימה מדי רביעי בערב, תפסה תאוצה והחלו להגיע מכל קצוות הארץ לשיר יחד עם גבי ברלין את שירי ארץ ישראל הישנה והטובה.

ומה אומרים עליו קולגות שלי,
עיתונאים הכותבים על גבי האיש ועל עשייתו של גבי?

תמר אבידר – מעריב: "ה"גורו" של השירה הארץ הישראלית. כאשר אני מאזינה לקלטת שירי אהבת ארץ ישראל של גבי ברלין... שירי אהבה שבינו לבינה, על לבבות שבורים, חיזורים וענטוזים, יש בעולם למכביר – אבל מין חיזור שכזה של אדם אחד לארצו? נדמה לי שאין.

יעל פז מלמד – מעריב: "קודם כל בתופעה, עומד גבי ברלין עם גיטרה ביד ובמשך קרוב לארבע שעות לא מפסיק לשיר לדקה, סוחף אחריו מאות אנשים שמסירים את כל המחיצות, רצים לאן שהשמחה לוקחת אותם".

עמוס אורן – גבי ברלין – מלך הקסטות דל התחנה המרכזית. תאמינו או לא, גבי ברלין המורה לשעבר הינו שם נרדף לשירה בציבור, הפך בשקט בשקט לאחד מהפופולאריים בזמרי ארצנו, הוא נסע למוסקבה שם הוא מלהיב את היהודים ומחמם להם את הלב.

הדס מגן – דבר: "גבי ברלין שר ומנגן משירי ארץ ישראל, והיושבים תוך כדי אכילה ושתייה, מצטרפים אליו. אווירה דביקה משהו, יושבים ופוצחים גרונות באדיקות, עוצמים עיניים ומתמכרים. זר לא יבין זאת, את פשר ההיסחפות. מוכרחים להיות שמח, זהו אולי הביטוי המתאים.

הקשבנו לסיפוריו של גבי, התרגשנו מעשרת תחנות התרבות שלו, האזנו לכמה שירים בבצוע "חי" באולפן התבוננו במפת עץ החיים הקבלית שלו.


על מפת עץ החיים של גבי ברלין:
מפת עץ החיים - גבי ברלין
כל הזכויות שמורות (C) שרון נריה בר-און
ייעודו הוא מספר המלך שלך קורא לו להיות  מלך בתקשורת. להיות אדם וורבלי, בעל יכולת לבצע בו זמנית מספר דברים. אדם אנרגטי, יצירתי, אנליטי, בעל כושר קליטה מהיר. אדם זריז, יוזמתי, כריזמטי, אדם פיקח, אינטליגנטי, עובד תוך כדי תנועה, אוהב לאהוב. אדם בעל חוש לעסקים, מסחר וכסף.

האביר הוא מזל אריה הקורא לו להיות אביר ברעיונות. מנהל ועצמאי. לעמוד על במה ולהעביר ידע. להיות שאפתן ויצירתי. לקבוע מטרות ולהשיגן. להיות ממוקד מטרה, יוזמתי, נמרץ, נחוש, מעשי, פעלתן, חרוץ ואיש ביצוע. יעיל, יצירתי ומוכשר.

השר הוא מספר שמו הפרטי. הקורא לו להיות  שר ביצירתיות. להיות אדם שמח, חביב, מקסים וחברותי. לשרת במיוחד בתחום היצירתי והשמחה, לעודד, לעזור ולהיות מעניין.  

מפתו מספרת עליך, על אדם בעל חשיבה גמישה, יצירתית, מאלתרת, קלילה, זורמת, אינטליגנטית ודינאמית. האהבה היא הכוח הגדול ביותר בחייך המאפשר לך ליהנות ולהפיק את המירב מפירות ההצלחה.

מפתו מספרת על אדם המעריך אנשים שלא משנה מה גילם, אשר שומרים על נפש שובבה, שמחה, קלילה, שיודעים לקחת דברים בקלות ולראות את הצד החיובי של הדברים. מעריך אנשים סקרנים, מתלהבים. מעריך יצירה וביטוי עצמי.

השירים שהושמעו בתוכנית:
שיר לאלמונית
מה אומרות הציפורים
שירים רוסיים
הלילה לטיילת
אנחנו לא שכחנו
לילה בא
כמה פשוט פוסע הזמר
שבעס
מחרוזת התרנגולים 
כמו יין
קום והתהלך בארץ
דני בוא
בת ששים

להאזנה לשעה השלישית לחץ כאן


                                                         
                                                           קטלוג העשייה שלי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה