יום שני, 11 בנובמבר 2019

חיים ממן ויעקב יעקב – בוראי מלים המייצרות חוויה אנושית מעצימה


חיים ממן ויעקב יעקב –
בוראי מלים המייצרות חוויה אנושית מעצימה"חלון לעיתון" במסגרת תוכנית האב "אות לאות תביע אומר" 11.11.2019 בין 11:00 ל 14:00 ומתכבדים לארח את חיים ממן עיתונאי ומו"ל בטעם של פעם ואת יעקב יעקב איש החינוך והספר. מורה, מחנך ויועץ לשרים. משורר, סופר ועיתונאי.

חיים ויעקב, יעקב וחיים, רעים משכבר הימים. את שני האישים המכובדים זכיתי להכיר באיגוד הישראלי לעיתונות כתובה בו חיים מכהן בתפקיד יו"ר המועצה ויעקב בתפקיד חבר בוועדת אירועים, השתלמויות וסמינרים. לפני יותר משנה התארחו שניהם בתוכניתי כל אחד בנפרד, אך חלום עיתונאי רדיופוני אותו אני שמח להגשים היום הוא לארח את שני האישים הנכבדים האלה יחד, אשר באמצעות המלים אותם הם כותבים או אומרים הם בוראי חוויה אנושית מעצימה.

כל פעם שאני קורא מאמר אותו כותב חיים אני מתענג על כתיבתו ומגלה את אהבתו לאדם ואת רוח הפסוק המופלא הכתוב ב"ויקרא" י"ט י"ח "וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ:  אֲנִי, יְהוָה".

בכל פעם כאשר אני צולל למאמר, פוסט בפייסבוק או שיר של יעקב, אני נפעם מעושר השפה והלשון. יעקב למעשה מצייר חוויה מפעימה באמצעות מילותיו. ציור המלים יוצרות חוויה מענגת ומופלאה. גם כאן אני מוצא את אהבת האדם ואת רוח הפסוק המנחה את חיים בחייו.

חיים עוסק בכתיבה עיתונאית מזה שנים רבות ובטוח יותר מתמיד שבחר את מקצוע הכתיבה כמתת אל ותמיד מברך את כל העוסקים בכתיבה תקשורתית.
חיים מאמין כי בחלוף השנים, נוכחות כל הכותבים תפחת ותיעלם מהעולם, אך לא כן, המלים הכתובות, תישארנה חקוקות בספריות כהנצחה חיה העוברת מדור לדור.
חיים אומר: "אנחנו האוחזים בעט או באצבע על המקלדת מודעים לכוח הטמון במלה ועושים לכל אשר ידינו משיגה לשמור על ניטרליות, אובייקטיביות והבנה לקוראים, אם זה בכתבי עת או בכל רשת תקשורתית".
יעקב יעקב, יליד כורדיסטאן, בוגר מכללה למורים ובית הספר לעובדי הוראה בכירים, שימש מחנך, מנהל בית ספר, ממלא-מקום ראש המועצה מבשרת ציון, יועץ פרלמנטרי של סגן יו"ר הכנסת, יועץ השר לאיכות הסביבה, שר העבודה והרווחה והשר לביטחון פנים. ניהל את אגף התרבות בעיריית ירושלים. משמש כיום כממונה על המחלקה להשכלת מבוגרים והאוניברסיטה העממית בירושלים. פעיל בגופי תרבות שונים: האיגוד ישראלי לעיתונות תקופתית, פסטיבל ישראל, תיאטרון ירושלים, מועצת הפיס לתרבות ואמנות, אגודת הסופרים ועורך כתב העת "ההתחדשות". פרסם שירה, מחקרים על תרבות העדה הכורדית וחוברות על העבודה בכנסת. שיריו תורגמו לרוסית, צרפתית, גרמנית ואנגלית. הגיש וערך תוכניות רדיו.

האיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית

הקשבנו קשב רב לסיפוריהם של יעקב וחיים על פעילותם רבת השנים. כמובן, לא שכחנו להתבונן במפות עץ החיים הקבליות שלהם.

המשותף בין מפות עץ החיים הקבליות
יעקב יעקב וחיים ממן
חיים ממן 22.04.1945
יעקב יעקב 15.07.1942

ספירת תפארת – הייעוד – מספרי מאסטר - מנהיגים
חיים ממן
להיות מאסטר. מנהיג ומוביל דרך. לעמוד על במה ולהעביר ידע ובעיקר ידע. להרחיב אופקים, לפתח כוחות וכישורים בלתי רגילים, מדעיים ורוחניים, בכול תחום וברמה גבוהה ואין סופית. לפעול בנדיבות ורוחב לב. לעזור לאחרים להתגבר על בעיותיהם ומכשלותיהם.  לפעול בחכמה למען האנושות. לפעול באומץ ולהתמודד עם אתגרים. לסיים תהליכים ולממש התחלות חדשות. להגיע לפסגה ולפעול כאש היצירה. לפרוץ למרחבים, להתחזק, להעצים בטחון אישי על מנת שתוכל להנהיג, להוביל דרך ולהנחות אחרים. להיות אופטימי עם חוזק נפשי ופיזי. לאהוב, להעניק ולהכיל את כולם.

המשפיע התנכ"י "אדם"
מספר 9 על פי המשפיע התנכ"י מתאר אדם המסוגל להכיל את תכונות כל בני האדם, אחריו הולכים באש ובמים. אדם בעל יכולת לברוא מציאות.  
ובתנ"ך כתוב:
וַיִּצֶר יְהוָה אֱלֹהִים מִן-הָאֲדָמָה, כָּל [הכל מהווה את המספר השלם 9  שהכל עבורו והוא עבור כולם והקשר של המספר עם היקום] -חַיַּת הַשָּׂדֶה וְאֵת כָּל-עוֹף הַשָּׁמַיִם, וַיָּבֵא אֶל-הָאָדָם, לִרְאוֹת מַה-יִּקְרָא-לוֹ; וְכֹל אֲשֶׁר יִקְרָא-לוֹ הָאָדָם נֶפֶשׁ חַיָּה, הוּא שְׁמוֹ.  כ וַיִּקְרָא הָאָדָם שֵׁמוֹת, לְכָל-הַבְּהֵמָה וּלְעוֹף הַשָּׁמַיִם, וּלְכֹל, חַיַּת הַשָּׂדֶה. [בראשית ב' י"ט-כ']
אדם כמשפיע התנכ"י מתואר באמצעות הענק התנ"כי החבוי בך. היכולות והכישורים החבויים באישיותו מזוהים עם תכונות בן טלה ומתאר אדם השלם עם עצמו והחלטותיו, מעניק, אוהב את החי והצומח, זקוק לחופש ומרחבים, יצירתי ומוביל דרך עולמית.

יעקב יעקב
להיות מאסטר (מורה דרך) ולהוביל דרך חדשה בתחום הרוחני. להנחות ולרפא אחרים ע"י הכוונה רוחנית, בתיקונם האישי, לקראת מימוש ייעודם. ללמוד, לצבור ידע, לרכוש כישורים (תקשורת, כתיבה...) ולפתח כוחות רוחניים, במטרה להעבירם לעולם ולהגיע לדרגת המאסטר שכן זהו ייעודך. לפתח יכולות ליצירה והגשמת רצונות המשרתים את האנושות ולברוא מציאות עבורם. לשמש דוגמה ומופת. לנהוג ביושרה כלפי החוקים הקוסמיים, לפתח חזון אישי ובמיוחד קולקטיבי למען האנושות. לפתח אחריות ציבורית, לעמוד מול קהל, להיות יוזם, אמיץ ונחוש, להיות אחראי, מנהיג טוב לב. יצירתי ובעל דמיון. לתת דוגמה אישית, להעניק מבלי לדרוש תמורה. לשמור על אופטימיות גם במצבים קשים, להיות מקורי, מיוחד ולא שיגרתי. לחיות כאזרח העולם, במטרה להפיץ את הידע שלך ברחבי הגלובוס. לתפקד טוב תחת לחץ ומשברים על מנת שתוכל להמשיך ולממש ייעודך.

המשפיע התנכ"י "יעקב"
מספר 11 על פי המשפיע התנכ"י מתאר אדם בעל יכולות נעלות המסוגל להתחבר לעולמות עליונים ולבורא עולם כפי שמתואר בחלום יעקב.   
ובתנ"ך כתוב:
וַיֹּאמֶר, לֹא יַעֲקֹב יֵאָמֵר עוֹד שִׁמְךָ--כִּי, אִם-יִשְׂרָאֵל:  כִּי-שָׂרִיתָ עִם-אֱלֹהִים וְעִם-אֲנָשִׁים, וַתּוּכָל.  [בראשית ל"ב כ"ט]
ישר-אל. כלומר, ישירות, פנים אל פנים, ביושרה, בהגינות ובאמת
כנאמר תָּמִים תִּהְיֶה, עִם יְהוָה אֱלֹהֶיךָ [דברים י"ח י"ג, י"ח]

ספירת כתר- משותפת לשניהם
להיות אדם שיתופי, לחיות בחברת אנשים, להיות אדם אמפטי, יכולת לנהל שיחות לעומק הנפש, יכולת להכיל, לטפל, לתמוך, לגשר, לחושב לפני שמבצע ולהתחשב בזולת. 

השירים שהושמעו בתוכנית:
שלישיית המעפיל - בין ברושים יורד הערב . = יעקב
מילים: יעקב שבתאי, לחן: סשה ארגוב
חוה אלברשטיין - את תלכי בשדה = חיים
מילים: לאה גולדברג, לחן: חיים ברקני
הגבעטרון -  ציון תמתי = יעקב
מילים: מנחם מנדל דוליצקי לחן: לחן: היימן קאהן
יהורם גאון .אלף נשיקות, = חיים
מילים: מירית שם אור, לחן: צביקה פיק
בגליל - עלי גבעה- אסתר עופרים = יעקב
מילים: אברהם ברוידס לחן: נחום נרדי
הדסה סיגלוב - לא אורחת גמלים ירדה לכרוע . = יעקב
מלים: אברהם שלונסקי לחן: נחום נרדי
Paul Anka - Put Your Head On My Shoulder  = חיים
מלים ולחן: פול אנקה
נעימת השיכורים – יוני רועה = יעקב
שושנה דמארי - שני שושנים = שיר מוקדש
מילים: יעקב אורלנד לחן: מרדכי זעירא
שיר הוא לא רק מילים - אריק לביא
מילים: דידי מנוסי לחן: ג'ילבר בקו
אליעזר בן יהודה – מתי כספי חוה אלברשטיין והפרברים
מלים: ירון לונדון, לחן: מתי כספי
סתיו – אסתר עופרים
מילים: שמשון חלפי לחן: משה וילנסקי
                                                                קטלוג העשייה שלי

                             כתבה שהתפרסמה עלי בעיתון השקמה חולון

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה