יום שני, 21 בנובמבר 2022

ד"ר אורלי בך – פסיכולוגית קלינית – על אומץ, סולידאריות וראיית הטוב 21.11.2022

 בס"ד

ד"ר אורלי בך – פסיכולוגית קלינית – על אומץ, סולידאריות וראיית הטוב

 


במסגרת תוכניתנו "עניין גורלי" אנו אירחנו ביום שני, כ"ז בחשוון ה'תשפ"ג 21 בנובמבר 2022, כבכל יום שני, ברדיו קסם, 106 FM בין השעות 11:00 ל 14:00 את ד"ר אורלי בך – פסיכולוגית קלינית – על אומץ, סולידאריות וראיית הטוב

 

ד"ר בך, בתו של שופט בית המשפט העליון גבריאל בך, ונכדתו של יהודה ארזי- מראשי ההגנה, ההעפלה והרכש, מספרת את סיפורה המשפחתי, שבו שזורים פרקים מכוננים מההיסטוריה של העם היהודי והמדינה,  ומתבוננת במסעה האישי בין שימור הזיכרון לבין ה"כאן והעכשיו".

 

אורלי היא בתו של גבריאל בך, שהלך השנה לעולמו, אחרי שנים רבות של עשייה משמעותית כתובע במשפט אייכמן, כפרקליט המדינה, כשופט בבית המשפט העליון וגם אחר כך, כשופט בדימוס, ושל רוח אנושית מיטיבה ומיוחדת במינה.  30 שנה לאחר שנמלט מגרמניה הנאצית, חזר לגרמניה כנציג רשמי של מדינת ישראל הריבונית, ובמשך עשרות שנים המשיך לחזור ולספר שם לראשי הממשל, לאנשי המערכת המשפטית ובמיוחד לתלמידי תיכון על משפט אייכמן ועל השואה והשלכותיה. בתוך כך נעשה "שגריר של רצון טוב" , שפעל לקרוב לבבות בין ישראל לבין "גרמניה האחרת", שאליה התוודע במהלך ביקוריו שם – אנשים שמתנדבים ופועלים למען מדינת ישראל, ומנסים בכל מאודם לכפר, ולו במעט, על מה שקרה שם באותן שנים טראומטיות.

מצד אמה, אורלי היא נכדתו של יהודה ארזי- שלפני קום המדינה הקים את הש"י – הבסיס למודיעין הישראלי, ועמד בראש מבצעים חשאיים מסמרי שיער, של העפלה ורכש , בתעוזה ובכושר אלתור שעולים על כל דמיון ("מלך התחבולות" או "ג'יימס בונד הישראלי", כפי שכינו אותו) , ושעליו אמר דוד בן גוריון שהוא "אחד מארבעת האנשים שבלעדיהם לא עולה בידי להקים את מדינת ישראל".

שני הסיפורים האלה - סיפורו של יהודה ארזי, שהצליח להעלות לארץ בחשאי עשרות אלפי ניצולי שואה, וסיפורו השופט גבריאל בך, שתבע את עלבונם ואת כבודם במשפט ההיסטורי, סיפורים שכל כך שזורים בהיסטוריה של העם והמדינה שלנו, משתלבים ומהווים מעין השלמת מעגל בתוך סיפורה של משפחה אחת.

 

* למה כדאי לשים את כל הדברים שיש לנו בצד ולבוא להקשיב לאורלי?*

ד"ר אורלי בך, שמלווה אנשים כבר 37 שנים במסעות אל תוך עולם הנפש והרוח כפסיכולוגית קלינית ומטפלת זוגית ומשפחתית, נקלעה בשנים האחרונות לתוך שרשרת של אירועים בארץ ובעולם, שהובילו אותה למסעות בעקבות הסיפורים של הסבא האגדי, שעליו שמעה כל חייה, ובמהלכו נתקלה בגילויים מרגשים ומעוררי השראה. בשנה האחרונה, מאז לכתו של אביה האהוב, הופיע בחייה עוד שטף של אירועים וצירופי מקרים מפתיעים, שהזמינו אותה לצאת למסע מרתק ומרגש, שיש בו תחושה של עשייה חשובה, הפעם בעקבות חייו ומורשתו ורוחו הטובה של אביה.

בתוכנית מספרת אורלי את סיפורה המשפחתי, ומתבוננת, גם מתוך ניסיונה המקצועי, במסעה האישי בין שימור הזיכרון לבין ה"כאן והעכשיו".

בזמנים כאלה של רוחות של קיטוב ופילוג שמנשבות בעולם, של הפרדה קיצונית בין "הם" ו"אנחנו", ושל מלחמות קשות ואכזריות בארץ ובעולם. הבנתי שלא מדובר כאן רק בעיסוק בעבר כשלעצמו, אלא שזיכרון העבר הוא דבר חי שממשיך להתהוות ולהשפיע כל הזמן. ההיסטוריה היא פנורמה של עובדות, ובעצם הבחירה שלנו, מתוך כל העובדות, במה להתמקד ולאן לכוון את הזרקור, אנחנו למעשה גם יוצרים מציאות, ולכן לימוד של העבר הוא חשוב ורלוונטי מאוד גם להווה ולעתיד.

 

*מה מספרת מפת עץ החיים הקבלית של אורלי בך?*


מפתך מספרת על אדם שייעודו להיות עצמאי, מנהל, סמנכ"ל, מנכ"ל, מפקד, לעסוק בפרסום, יחסי ציבור, משחק, במה, אמרגנות, חוק ומשפט (שופטים, עו"ד, מגשר). מרצה, מאמן אישי, מנהל ארגון, כספים ויועץ. להנהיג ולהיות מלכה ברעיונות. לעמוד על במה ולהעביר ידע. להיות שאפתן, לקבוע מטרות, להתמקד בהן ולהשיגן. להיות יוזם, נמרץ, נחוש, אמיץ, מעשי, פעלתן, חרוץ, זריז, יעיל, ביצועי ויצירתי.

 

מפתך  מספרת על אדם בעל סגנון מחשבה להובלת דרך עסקית ורוחנית, לנהל, ללמוד וללמד ולהעביר ידע לאנושות, בעל עומק, מחשבה מיוחדת מקורית לא שגרתית ומבריקה, להמציא, "לברוא מציאות", מהיר מחשבה, מהיר החלטה. שקול, מאוזן, הרואה את שני הצדדים של כל מטבע, אדם בעל מחשבה המסוגלת להכיל דרכים של אנשים אחרים בשיקולים באופן אוטומטי. מחשבה היודעת לשלב אידיאלים ועקרונות רוחניים עם מעשיות/פרקטיות. מחשבה הרואה איך "להוריד" דברים אל החומר – אל המעשה. רעיונות נצחיים. מודלים ותבניות במחשבה המשפיעים לטווח ארוך.

 


היה מעניין... מוזמנים להאזין.

 חוות דעתה של ד"ר אורלי בך על חווייתה בתוכנית
להאזנה לשעה הראשונה לחץ כאן

להאזנה לשעה השנייה לחץ כאן

להאזנה לשעה השלישית לחץ כאן

 

השירים שהושמעו בתוכנית:

דונה דונה – נחמה הנדל

מילים: אהרון צייטלין לחן: שלום סקונדה תרגום: נחמה הנדל

להרים את הרוח (המנון המעפילים) - מיכל טל

מילים: יהודה ארזי, לחן: יהודה לייב מנדל

בין גבולות- שמעון ישראלי

מילים: אלכסנדר גאליץ' מילים בעברית : חיים חפר (פיינר(לחן: וסילי איבנוביץ' אגפקין  

רותי – אריק איינשטיין

מילים: חיים חפר לחן: עממי רוסי ..

טובה בן צבי - שחקי שחקי

מילים: שאול טשרניחובסקי לחן: טוביה שלונסקי

אסתר עופרים - שכב בני

מילים: עמנואל הרוסי, לחן: שלום צ'ריטונוב

שולי נתן - מזמור לדוד

מילים: מן המקורות, לחן: בן ציון שנקר

אנסמבל לירנים - כרכרה רתומה לשני סוסים

מלים: קוסטס בירבוס, לחן: סר גרגורי ביטיקוציס, תרגום: אורלי בך

עליזה קאשי - אקסודוס

מילים: פט בון לחן: ארנסט גולד עברית:חיים קינן

אברהם פריד - עלה קטן שלי

מילים ולחן: ישי לפידות

חווה אלברשטיין - כפל (מישהו בוכה בי, מישהו בי רן)

מילים: יהודה גור אריה, לחן: נחצ'ה היימן

אילן ואילנית - בשנה הבאה

מילים: אהוד מנור לחן: נורית הירש           יו"ר ועדת רדיו וחבר הנהלה באיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית


                                                              קטלוג העשייה שלי

                             כתבה שהתפרסמה עלי בעיתון השקמה חולון


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה