יום שני, 11 בספטמבר 2023

פרופ' אדיר פרידור - מתמטיקאי, ישראל ותרבות - סיפור אהבה משולש 11.09.2023

 בס"ד

פרופ' אדיר פרידור - מתמטיקאי, ישראל ותרבות - סיפור אהבה משולש

 


במסגרת תוכניתנו "עניין גורלי" אנו אירחנו ביום שני, ביום שני, כ"ה באלול ה'תשפ"ג,  11 בספטמבר 2023, כבכל יום שני, ברדיו קסם, 106 FM בין השעות 11:00 ל 14:00 את פרופ' אדיר פרידור - מדען, מתמטיקאי, חוקר ומחנך, אוהב ישראל ואוהב תרבות כלל עולמית. זהו סיפור אהבה משולש בין מתמטיקה, ישראל ותרבות השזורות זה בזה בנשמתו ובהווייתו.

 

בואו להאזין לסיפורו של פרופ' אדיר פרידור , מדען, מתמטיקאי, חוקר ומחנך, יושב ראש הוועד המנהל של HIT המכון הטכנולוגי בחולון, המתמיד להתפעל מנס הקמתה של מדינת ישראל ותורם ככל יכולתו לביטחונה ולשגשוגה. תרם כמיטב יכולתו לתכנון מבצע "מוקד", אשר בו פתח חיל האוויר במלחמת ששת הימים וכל מה שקדם לכך.

פרופ' אדיר פרידור הוא בוגר המסלול הישיר לתואר שני במתמטיקה ופיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים. את עבודת הדוקטורט עשה בתחום "מעבר חלקיקים בחומר". בשנת 1977 הוא התמנה לפרופסור חבר במחלקה למתמטיקה באוניברסיטת RPI בטרוי, ניו-יורק. הוא מייסד ומנהל החברה למתמטיקה תעשייתית‏ ליד אוניברסיטת בן-גוריון בנגב שביצעה עשרות עבודות עבור מגוון תעשיות בישראל, היה ראש המרכז למחקרים צבאיים (מחצ"ב) ברפא"ל ובמערכת הביטחון, וממייסדי ענף חקר ביצועים בחיל האוויר הישראלי.

לפרופ' אדיר פרידור סיפור חיים מעניין. הוא חווה בילדותו את המנדט הבריטי וזכה בגיל 8, לרקוד ברחובות תל אביב עם ההחלטה על הקמת מדינת ישראל. רקע זה קבע את מחויבותו הקבועה לקידום המדינה ולשגשוגה. בבגרותו התמסר למדעי המתמטיקה וחקר הביצועים, לימד תחומים אלה באוניברסיטאות שונות ובעיקר יישם אותם, במשך עשורים אחדים, בקידום נושאים מגוונים וחשובים במערכת הביטחון.

פרופ' אדיר פרידור נחשב לאחד מאבות חקר ביצועים צבאי בישראל. במהלך גל העלייה הגדול מברית המועצות בראשית שנות ה-90 נקרא לדגל והקים את המכון למתמטיקה תעשייתית, אשר העסיק כעשרים מתמטיקאים עולים חדשים בפתרון בעיות מורכבות עבור מגוון תעשיות בישראל. בשנות ה-2000 הצטרף לקבוצת מתמטיקאים אשר בנו תוכנית לימודים חדשנית במתמטיקה תעשייתית, שהופעלה במסגרת המכון הטכנולוגי בחולון, ובהמשך הצטרף לצוות המרצים במכון ולימד קורסים בתחומי התמחותו.

פרופ' אדיר פרידור היה במשך שלוש שנים חבר בוועד המנהל של המכון הטכנולוגי חולון HIT ושימש כמרצה למתמטיקה תעשייתית במסגרת החוג למתמטיקה שימושית בפקולטה למדעים. כבר בשנת 2006 היה פרופ' אדיר פרידור שותף לנשיא המכון, פרופ' אדוארד יעקובוב ולפרופ' אורי סרברו ז"ל בבניית תוכנית הלימודים למתימטיקה תעשייתית.

* למה כדאי לשים את כל הדברים שיש לנו בצד ולבוא להקשיב לאדיר?*

פרופ' אדיר פרידור מאמין כי מקבלי ההחלטות חייבים להבין את המסקנות אליהן מגיעים מדענים וטכנולוגים ואומר כי: "עלינו לפתח מדע וטכנולוגיה באופן שיהיה נגיש ומובן לציבור. אנשים צריכים להיות מסוגלים להסביר את המסקנות שלהם כך שמקבלי החלטות רגילים יבינו מה הם אומרים ולמה הם אומרים את זה. זהו אתגר שיאיר את דרכנו לעשור הבא".

בשנת 2017 התמנה פרופ' פרידור ליו"ר הוועד המנהל של המכון ובתפקידו זה הוא עושה למען קידום, שיפור ויזימה של תוכניות לימודים ושיתוף פעולה בין פקולטות וכן בין המכון לתעשייה. בין לבין הוא חובב משבע של מוסיקה, נהנה לטייל בעולם ואף לתכנן טיולים, במשך שנים היה חבר במקהלה ומדי פעם אף כותב למגירה.

עם כניסתו לתפקיד, כאשר נשא דברים אמר פרופ' אדיר פרידור: "בכוונתי לעבוד על פי 3 קוים מנחים:

יחודיות - אנחנו מכון לא גדול, כ-4000 סטודנטים, ואין לנו עניין או כוונה להתחרות במוסדות הוותיקים והגדולים מאיתנו בשטחי הלימוד המסורתיים, כגון הנדסת חשמל או מתמטיקה. אולם אנו יכולים לפתח כיוונים ייחודים רק לנו, אשר יכולים לעורר עניין רב בתעשייה ובכלכלה – ובקרב הסטודנטים העתידיים. לדוגמה - תחום אבטחת המידע, הנחשב עתה לתחום מאוד מבוקש. התחום דורש קורסים מיוחדים במדעי המחשב ובמתמטיקה ובכוונתנו להקים  במכון מגמת סייבר וקריפטולוגיה אשר תוכל להציע לסטודנטים כיוון ייחודי ומתקדם, שאינו בנמצא במקומות אחרים. דוגמה נוספת היא תחום הפיננסים, שבו אנו יכולים להציע תוכנית המשלבת ידע בכלכלה, מתימטיקה ומדעי המחשב. יש לנו התשתית לכך ואנו יכולים להציע מסלול מיוחד, שבו נוכל להתחרות במוסדות המקבילים לנו.

האינטראקציה הבינתחומית - יש לנו חמש פקולטות וביניהן הפקולטה לעיצוב, הנחשבת לאחת הטובות בארץ. אם נשכיל למצוא שילובים ביניהן, הרי שיש לנו יתרון עצום, שיכול לבוא לידי ביטוי ביצירת תוכניות לימודים והתמחויות בינתחומיות.

חיזוק התשתית המחקרית לקראת אפשרות עתידית של הפיכת המכון לאוניברסיטה וגיוס קבוצות חוקרים בהתאם.

 

הועד המנהל בראשותי יפעל באמצעות וועדות קבועות, בעבודת צוות ותוך הקשבה רבה לרחשי הלב של העושים במלאכה. על אף היותו קרוי "ועד מנהל" הרי שאני רואה אותו יותר כספק שירות למכון. אני רואה כחלק מתפקידי "לסוכך" על נשיא המכון ולאפשר לו לעצב מדיניות ולהתרכז בנושאים לפי בחירתו ולא לחייב אותו, בתוקף תפקידו, לרדת לדקויות מיותרות".

פרופ' אדיר פרידור מוסיף ואומר: "אני מאמין גדול בתוכניות עבודה רב שנתיות, אשר מהן נגזרת תוכנית העבודה השנתית. בכל שנה נתכנן תוכנית עבודה חמש-שנתית במטרה שתשמור על רלוונטיות לאורך כל התקופה".

 

*מה מספרת מפת עץ החיים הקבלית של אדיר פרידור?*

מפתך מספרת על אדם שייעודו להיות מלך בביצוע, השואף להצלחה. החושב עסקית "הרואה" בגדול. אדם עוצמתי, בעל כוח רצון ומשמעת עצמית. אדם מציאותי, יסודי, מאורגן, מסודר, תכליתי ומעשי. יעיל, חרוץ, נחוש, מתמיד, עקבי ושם לב לפרטים. ענייני, אחראי, פעיל פיזית, תחרותי ואנרגטי.

אדם בעל יכולת טבעית לנהל, אדם יסודי בעל יכולת לרדת לפרטים הקטנים ובו זמנית לראות את המכלול כולו. אדם כשרוני ובעל משמעת עצמית.

 

מפתך מספרת על אדם בעל מחשבה רחבה, שרואה את רוחב התמונה, הבנה שלכל אדם יש מקום בכדור הארץ. חשיבה אוניברסאלית, חשיבה בגדול, חשיבה דינאמית ומהירה, חשיבה בלתי שגרתית. יכולת לחשוב "מחוץ לקופסה", יכולת למצוא פתרונות בלתי שגרתיים. חשיבה היודעת לפרוץ גבולות ולראות אפשרויות במקום שאחרים אינם רואים זאת. מחשבה נועזת. חשיבה היודעת להתעלות מעל למציאות ולראות "ראיית נשר". צורת מחשבה אידיאליסטית (ראיה חברתית רחבה). חשיבה בוגרת ובשלה.

 


להאזנה לשעה הראשונה לחץ כאן

להאזנה לשעה השנייה לחץ כאן

להאזנה  לשעה השלישית לחץ כאן

 

השירים שהושמעו בתוכנית:

כאן – אורנה ומשה דץ

מלים ולחן: עוזי חיטמן

ריצ'רד אינגר - נבנה ארצנו

מילים באידיש ולחן: משה ביק

תרגום ונוסח עברי : אברהם לוינסון

ערב של שושנים - ננה מושקורי

מילים: משה דור, לחן: יוסף הדר

יהורם גאון בשערייך ירושלים

מילים: יוסי גמזו לחן: יחזקאל בראון

Joan Baez - El Preso Numero Nueve

Roberto Cantoral Garcia / מכסיקו

Joan Baez and Nana Mouskouri

Where have all the flowers gone &  Plaisir d'amour

Where have all the flowers gone – מלים ולחן Pete Seeger

Plaisir d'amour – מלים ולחן: Jean-Paul-Égide Martini

Nana Mouskouri - Milisse mou

מלים: Nikos Gatsos לחן: Manos Chadzidakis

Tom Jones - Green Green Grass Of Home

מלים ולחן: Claude "Curly" Putman Jr.

Droom Droom Droom - Nana Mouskouri

מלים: ננה מוסקורי לחן: יווני עממי

נעמי שמר - על כנפי הכסף

מלים ולחן: נעמי שמר

חוה אלברשטיין - שיעור מולדת

מילים : עלי מוהר, לחן : אפרים שמיר

להקת חיל האוויר - תמיד עולה המנגינה

מילים: יורם טהרלב, לחן: יאיר רוזנבלום

                 

                        יו"ר ועדת רדיו וחבר הנהלה באיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית


                                                              קטלוג העשייה שלי 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה