יום שני, 18 בספטמבר 2023

הגיגים לראש השנה 18.09.2023 עם בני דון-יחייא, הרב יוני דון-יחייא ועידית גילאור

 בס"ד

הגיגים על ראש השנה ה'תשפ"ד ותורת ישראל 'דְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבֹתֶיהָ שָׁלוֹם' בהשתתפות: בני דון-יחייא, הרב יוני דון-יחייא ועידית גילאור.

 


במסגרת תוכניתנו "עניין גורלי" אנו אירחנו ביום שני, ג' בתשרי ה'תשפ"ד,  18 בספטמבר 2023, כבכל יום שני, ברדיו קסם, 106 FM בין השעות 11:00 ל 14:00 את בני דון-יחייא עו"ד, מומחה לדיני משפחה וירושה, סופר ומספר סיפורים, את הרב יוני דון-יחייא הרב של מושב הזורעים ומחבר הספר החדש "לימים טובים" ואת עידית גילאור לשונאית וסופרת, כותבת נאומים וברכות בתוכנית הגיגים על ראש השנה ה'תשפ"ד ותורת ישראל 'דְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבֹתֶיהָ שָׁלוֹם'

 

בואו להאזין לשיחה על הקשר בין ראש השנה ה'תשפ"ד הבאה עלינו לטובה לבין תורת ישראל, תורת הנצח לעולם היהודי, אשר מתוארת בעולם היהודי ובארון הספרים של עם הנצח, כתורה אשר דְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבֹתֶיהָ שָׁלוֹם בהשתתפות: הרב יוני דון-יחייא, הרב של מושב הזורעים ומחבר הספר החדש "לימים טובים", עו"ד בני דון-יחייא, עו"ד, מומחה לדיני משפחה וירושה, סופר ומספר סיפורים ועידית גילאור, לשונאית וסופרת, כותבת נאומים וברכות.

 

כל שנה ב-כ"ט באלול, כשהשמש שוקעת, הקהילה היהודית ברחבי העולם ממתינה בקוצר רוח לבואו של ראש השנה, ראש השנה היהודי. רוח החג המקודש הזה חדורת חוכמתה הנצחית של תורת ישראל. תורה המתוארת בארון הספרים היהודי כתורה "דְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבֹתֶיהָ שָׁלוֹם". בעלת דרכים נעימות, ספוגות מסרי התחלה חדשה ושלום.

 

ראש השנה משמש תזכורת לחדש את המחויבות שלנו לעצמנו, לקהילה שלנו ולעולם כולו. ראש השנה, הוא פסטיבל בן יומיים ספוג מסורת ורוחניות. ראש השנה מציין את תחילתם של עשרת ימי תשובה, תקופה של התבוננות פנימית והערכה עצמית ששיאה ביום הכיפורים.

 

במהלך ראש השנה, אנשים יהודים עוסקים בתפילה, עוסקים בסעודות חג וקולעים בשופר, העשוי קרן איל, כקריאה לתשובה והתעוררות.

התורה מדגישה את חשיבות ההתייחסות איש אל רעהו בטוב לב, בחמלה ובכבוד, ללא קשר להבדל בינינו. כאשר אנו מתקרבים לראש השנה, אנו מעודדים להרהר במעשינו במהלך השנה האחרונה ולשאוף לחזק את מערכות היחסים שלנו ולטפח הרמוניה בקהילותינו.

 

אחד הנושאים המרכזיים של ראש השנה הוא זה של תשובה, שפירושו "חזרה בתשובה" או "שיבה". זה הזמן להכיר בחסרונות שלנו, לבקש סליחה מאחרים ולתקן. התורה מלמדת אותנו שחזרה בתשובה אמיתית כרוכה לא רק בחרטה על מעשינו אלא גם מחויבות אמיתית לשנות ולשפר. כלומר, להשתדל להפוך לגרסאות טובות יותר של עצמנו. היבט מהותי נוסף של ראש השנה הוא המושג תיקון עולם, שמתורגם ל"תיקון העולם".

 

תורת ישראל מזכירה לנו שלכל אדם יש תפקיד בהפיכת העולם למקום טוב יותר. ברוח תיקון עולם, נוכל לעסוק במעשי צדקה, לנדב את זמננו וכישורינו ולתרום למטרות לקידום צדק, שוויון ושלום. על ידי השתתפות פעילה במעשי חסד והתחבקות בשבילי הנעימות והשלום, אנו מגשימים את הרוח האמיתית של ראש השנה.

 

יתר על כן, ראש השנה הוא זמן לתפילה והרהורים משותפים. בהצטרפות בבתי כנסת מתכנסות קהילות יהודיות לאמירת תפילות מיוחדות, לשיר ניגונים מרוממים ולהאזין לקול שופר. רגעי פולחן קולקטיביים אלה מחזקים את תחושת האחדות שלנו ומחזקים את הקשרים שלנו כקהילה.

 

כותבת המשוררת לאה גולדברג:

כָּל שָׁנָה וְשָׁנָה מוֹרִיק הַדֶּשֶׁא

וְעוֹלָה הַחַמָּה וְיוֹרֵד הַמָּטָר.

כָּל שָׁנָה וְשָׁנָה אֲדָמָה מִתְחַדֶּשֶׁת,

מַלְבִּין הֶחָצָב וּמַזְהִיב הֶהָדָר.

כָּל שָׁנָה נוֹלָדִים אֲנָשִׁים לָרֹב

לִדְמָעוֹת וְלִצְחוֹק, לְאַחֲוָה וְשִׂנְאָה.

יֵשׁ מִישֶׁהוּ הָרוֹצֶה רַק טוֹב - גַּם הַשָּׁנָה.

 

כותב אריאל הורוביץ, בנה של נעמי שמר המופלאה במלים כל כך יפות על שירה של המשוררת לאה גולדברג: " השיר מתאר בתמציתיות תנ"כית את בריאת העולם בכל שנה מחדש. הצמחייה, המאורות, הטבע כולו מונח תחת רגלינו ומתנוסס מעל ראשינו, כמו העולם הבתולי ביום החמישי של הבריאה, וכמו אז - הפוטנציאל הוא אינסופי. העולם שנברא בכל סתיו מחדש הוא תפאורה שמוכנה להצגה גדולה, אבל אז - כמו ביום השישי של הבריאה - עולה האדם על הבמה ואיתו מופיעים גם הסבל והרוע". לכן, יש תמיד לחפש את אילו שאינם מתייאשים ורוצים רק טוב גם בשנה החדשה הבאה עלינו לטובה.

 

*מה מספרת מפת סוד האותיות על שנת ה'תשפ"ד?*

לשנת ה'תשפ"ד הבאה עלינו לטובה יש שני פנים. פעם אחת הוא הפן הגלוי:  המילה הַתְשַׁפֵּד ? כלומר: הא השאלה  ואחריה המילה תְשַׁפֵּד.  וכאן אנו מבינים שנשאלת השאלה האם אדם אחד ישפד פיזית או  ישפד מילולית  את האחר.

 

הפן השני הוא הפן הנסתר וכאן עלינו כבר להשתמש בגימטריה.

כאשר אנחנו לוקחים את האותיות של המילה התשפד  ומחשבים את הגימטרייה,  אזי ה'=5, ת'=400, ש'=300, פ'=80 ו-ד'=4. כלומר 5784. כאשר נסכם 5+7+8+4, נקבל 24. נחבר 2+4=6. כלומר אנו מתבוננים בביטוי הנומרולוגי 24=6.

 

הביטוי הנומרולוגי 24 = 6 מצביעים על מטרת החיים של התקופה. שאיפה לשלמות, לתהליך ולאחריות. תוך כדי התקדמות צעד אחר צעד כאשר יש פוטנציאל לממש את החזון בדרכים מעשיות ולקבל את השלמות המובנית של החיים.

 

מכיוון שבתקופה הזו איננו מגיעים לייעודנו בקלות לכן יש קושי לקבל את האחר ואת העולם כמו שהם. לעיתים  נאמרים דברים שלא היו צריכים להיאמר. עלולות לעלות רגשי חרטה והאשמה עד שלומדים לראות את התמונה הרחבה יותר.

 

המספר 24=6  מלמד אותנו שעלינו לאזן את האידיאליזם והחזון בריאליזם ולהבין שכולנו נמצאים כאן בתקופה הזו כדי לעבוד על פגמינו ולהשתפר. צירוף האנרגיות של 2 ו-4  מביא עימו נטייה חזקה לעזור ולתמוך באחרים. עם תחושת האחריות הקשורה למספר 2, החברותיות הקלילה של המספר 4  והאידיאלים הנעלים של מספר 6 הם דוחפים את עצמם קשה ואצה להם הדרך להגיע למטרה. יש להכיר כי בתקופה הזו יש להבדיל בין שלמות אמיתית לבין השאיפה לשלמות כלומר אמות מידה בלתי ריאליות שלעולם לא ניתן להגשימן ולכן הן מובילות לתסכול בלבד.

 

לסיכום: אנו עלולים לראות בתקופה זו, תקופה של מריבות, תסכולים וחוסר אימון מהותי בין הצדדים הניצים.  לכן, עלינו לשים לב ביתר שאת לאנרגיות המשפיעות. הספרה 2 מתארת תסכול, פחד מאירועים בלתי צפויים, ועלולה לגרום ליציאה למלחמה כדי להגן על ה"משפחה" או ה"קרובים".

הספרה 4 מעצימה את היכולת להילחם, שכן היא "יודעת" לממש את רצונות הספרה 2. לספרה 4,  יכולת ביצוע מהטובים ביותר, יכולת תכנון פיזי ואסטרטגי הכולל בניית תהליכים למלחמה ותוכניות מגרה.

הספרה 6 היא בעלת תכונה ממתנת, נמנעת מקרבות וויכוחים. עם זאת, הספרה 6 חלשה מדי מכדי לגבור על הצד המלחמתי.

 

*מעגל החיים הקבלי של השם ישראל*

הקבלה מאפשרת להבין את לוח הזמנים של האדם או של הישות הנבדקת לפי מעגל אותיות שמו. כאשר אנחנו לוקחים את השם 'ישראל', שהוא שם המדינה היקרה שלנו, הרי שבגימטרייה אנו מחשבים כי האות י'=1, ש'=3, ר'=2, א'=1, ל'=3. מכאן אנו למדים כי מעגל החיים של השם 'ישראל' הינו 10 שנים, שהוא תוצאה של חיבור הערכים הגימטריים של כל האותיות. הספירה מתחילה עם לידת האדם או הישות ומתקדמת.

 

לכן, אם מדינת ישראל נולדה ב 1948, הרי שבין השנים 1948-1949 תשלוט האנרגיה של האות י'. בין השנים 1949-1952 תשלוט האנרגיה של האות ש'. בין השנים 1952-1954 תשלוט האנרגיה של האות ר'. בין השנים 1954-1955 תשלוט האנרגיה של האות א'. בין השנים 1955-1958 תשלוט האנרגיה של האות ל'.

כאשר אנחנו מגיעים למחזור השמיני, הנמצא בין השנים 2018 עד 2028, נמצא כי בין השנים 2022-2024 אשר שנת ה'תשפ"ד נמצאת בתחומם, שולטת האנרגיה של האות ר'.

 

לאנרגיה של האות ר' יש שתי אפשרויות או שני פנים. הפן מואר והפן המוצל, או הפן הטוב ופן הרע, או הפן החיובי והפן השלילי.

הפן המואר מדבר על פוטנציאל של שיתופי פעולה פוריים, היכולת להוציא מן הכח אל הפועל רעיון תיאורטי בכדי ליישמו בדרך פרקטית ואפשרות לגישור בין אנשים בעלי דעות שונות או אפילו הפוכות. של יושרה, הגינות והוגנות, השתתת התנהגות על בסיס ערכים מוסריים ורוחניים מבלי לפגוע באחר.

 

הפן המוצל מדבר על פוטנציאל של שבי בעבותות האגואיזם, תסכולים המביאים להתפרצויות של זעם, אלימות וכעסים טורדניים ומתישים. פוטנציאל של רמייה וחוסר יושרה, כלומר, נפילה לתהומות חשוכים של מרירות ועניות ארצית ורוחנית גם יחד.

בידינו זכות הבחירה באיזה נתיב אנו רוצים לפסוע או לחילופין באיזה סוג של "בית" אנחנו רוצים לחיות. האם לחיות בבית מואר? האם לחיות בבית חשוך?

 


רק בידינו הדבר, לעשות את הבחירות הנכונות לנו.

 


להאזנה לשעה הראשונה לחץ כאן

להאזנה לשעה השנייה לחץ כאן

להאזנה לשעה השלישית לחץ כאן

 

השירים שהושמעו בתוכנית:

עוזי חיטמן  – אדון עולם

מלים: מן המקורות, לחן: עוזי חיטמן

יהודית רביץ – סליחות

מלים: לאה גולדברג, לחן: עודד לרר

צביקה פיק - נאסף תשרי

מילים: נתן יונתן, לחן: צביקה פיק

בועז שרעבי - היה חזק

מילים: בועז שרעבי וחמוטל בן זאב, לחן: בועז שרעבי

ברברה סטרייסנד  ומקהלה – אבינו מלכנו

מלים ולחן: מקס ינובסקי

צביקה פיק - שוב נתחיל מחדש

מילים: נתן יונתן, לחן: צביקה פיק

"תקשיב לי, אחי!" יהורם גאון - ישי לוי - בהשתתפות מקהלת צעירי מורן

מילים: קובי לוריא ושאול דור, לחן: דוד קריבושי

עפרה חזה – תפילה

מילים: בצלאל אלוני, לחן: הנרי ברטר

אדון הסליחות - דוד ד'אור וששי קשת

מלים ולחן: מן המקורות

ונתנה תוקף – הגבעטרון וחנוך אלבלק

מילים: על פי המסורת - רבי אמנון ממגנצא, לחן: יאיר רוזנבלום

אילנית - בשנה הבאה

מילים: אהוד מנור, לחן:  נורית הירש

לו יהי - שולי נתן

מילים ולחן: נעמי שמר

                

                        יו"ר ועדת רדיו וחבר הנהלה באיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית


                                                              קטלוג העשייה שלי


                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה