יום שבת, 13 במאי 2017

מנחם בגין – אמונה, ערכים והפכים

מנחם בגין – אמונה, ערכים והפכים
 U.S. Air Force, מתוך אתר פיקיויקי

יש אנשים ההולכים ומשתבחים עם השנים. מנחם בגין, שהלך לעולמו לפני למעלה מעשרים שנה, הוא אחד מהם. ככל שחולפות השנים, כך פועלו ודרכו זוכים יותר ויותר להערכה רבה בקרב ציבור גדל והולך.

במוסף של עיתון מעריב סוף השבוע כותבת עמיתה שלי שרה ליבוביץ' דר על מנחם בגין זצ"ל. וכך כותבת שרה היקרה. "ארבעים שנה אחרי המהפך ורבע מאה אחרי שהלך לעולמו ניצב מנחם בגין בלב הקונצנזוס של החברה הישראלית.

זה נכון, הכרתי אישית את האיש, שהיה מפקדו של אבי ז"ל באצ"ל.

לקראת פרסום ספרי החמישי אני שמח לשתף אתכם במאמר על מנחם בגין, המופיע בספר, בראיה דרך מפת עץ החיים הקבלית שלו.
תיהנו...

מוזמנים להגיב.

הבשורה שהכאיבה
יום שני ה-9 במרץ 1992 החל עבורי כעוד יום עבודה רגיל. באותה תקופה, הייתי מנהל מרכז הדרכה של בית תוכנה גדול. באותם ימים, רגע לפני כניסת האינטרנט לחיינו, הרדיו היה אמצעי המידע היחיד שדרכו ניתן היה להתעדכן בחדשות במהלך היום. אם השידור היה נקטע לפני חלוף השעה העגולה או מחציתה, היה זה סימן שמשהו קרה - לרוב, משהו נורא. כך היה גם באותו יום. התשיעית של בטהובן נקטעה, על מנת לבשר על מותו של ראש הממשלה לשעבר, מר מנחם בגין.

נשענתי לאחור על כיסאי, והנחתי לזיכרונות הילדות לעלות ולצוף...  את סיפור המפגש בין אבי לבין בגין, טייס בצבא הצ'כי בגיל 26 בלבד, שמעתי כשהייתי קטן מאוד. היה זה מפגש שבעקבותיו התגייס אבי לאצ"ל וסייע במפעל העלאת היהודים לארץ ישראל. כילד, הייתי מתלווה להוריי למפגשים החודשיים בדירתו של המפקד ברחוב רוזנבאום 1 בתל אביב. עבורי הוא היה הדוד מנחם. אף על פי שהיו אלה אירועים רבי משתתפים, תמיד היה דוד מנחם מוצא רגע קט כדי לשאול לשלומי ולהתעניין בהתקדמותי בלימודים.

על רקע המחלוקת בסוגיית קבלת הפיצויים מגרמניה, נפער בין אבי לבין בגין בור עצום. בגין, כזכור, הוביל את הקו התקיף נגד קבלת התשלומים. אבי, מנגד, כמי שהיה אסיר במחנה ריכוז, תמך, ואף לקח את התשלומים. הנתק שנוצר, נמשך שנים על גבי שנים. בבגרותי, לאחר שתנועת החירות כבר הפכה לחלק מהליכוד, חיברתי ופייסתי ביניהם.

למותר לציין, כי לא היה מאושר ממני כאשר נבחר לראשות הממשלה, הביא את השלום, וזכה עבורו בפרס הנובל היוקרתי.  הייתי ועודני גאה על החלטתו להפציץ את הכור בעיראק. כך גם התעצבתי מאוד, כאשר פרש לביתו ברחוב צמח 1 בירושלים בלי להסביר ובלי לומר דבר לאוהביו, מעבר למלים "אינני יכול יותר". כיבדתי את רצונו לפרוש, ולא ניסיתי ליצור עמו קשר.

הזיכרונות גאו, והדמעות הציפו עיניי. לאחר שהתאוששתי מההלם הראשוני, הודעתי למנהל שלי כי אני לוקח יומיים חופש, ומיד בתום העבודה, יצאתי אל אבי על מנת לבשר לו על מות המפקד. אמנם הגעתי אליו כדי לבשר ולנחם, אבל יצאתי מנוחם. שעות ישבתי לצד אבי, ויחד העלינו זיכרונות נוגים, כששנינו דומעים ונעצבים. למחרת עליתי לירושלים כנציג המשפחה, וחלקתי כבוד אחרון למפקד בדרכו האחרונה, לצד מאות אלפי אזרחי ישראל.
מפת עץ החיים הקבלית של מנחם בגין
(C) כל הזכויות שמורות לשרון נריה בר-און

בגין – תחנות חיים לפי האותיות והמספרים
במלאת מאה שנים להולדתו של  בגין (בשנת 1913) ולאחר הכרזת שנת הלימודים הקודמת כשנת בן גוריון ובגין, פורסמו כתבות שונות על אודות המפקד. בין הכתבות והאירועים, צדה את עיני כתבתה של טל בשן שהתפרסמה ב"סופהשבוע" ביום 26.7.2013. ההיכרות האישית עם בגין, לצד עיסוקיי, הביאה אותי להחלטה לבחון את האירועים המסוקרים, בשיקוף של אותיות ומספרים. במיוחד עניין אותי הפתרון למחלוקת האם בגין חלה בערוב ימיו במאניה דיפרסיה.
להלן הפענוח של תחנות מרכזיות בחייו של בגין על פי תורת הטארונומרולוגיה.
ובכן, מיהו מנחם בגין באמת? מה מספרים עליו המספרים, ועל למה רומזות האותיות?

מנחם בגין נולד ב-6 באוגוסט 1913 (בן זאב דוב וחסיה)
מפת עץ החיים הקבלית שבה אני נעזר לפיצוח סוד אישיותו של האדם, מורכבת משני חלקים:
החלק הראשון כולל את מפת אישיות האדם, והוא מספר מה האדם מצפה מחייו. המפה המתארת את שאיפותיו, רצונותיו, יכולותיו והקשיים העומדים בפניו.

החלק השני הוא מפת תקופות החיים. מפה זו מלמדת אותנו מה החיים "רוצים/מצפים" מהאדם, ולאן הם מובילים אותו. המפה מתארת את "הרוח הגבית" שיכולה להעלות ולרומם, או את "הרוח הקדמית" העלולה להאט ולגרום לעצירת ההתקדמות.

כמו כל אדם, גם מנחם בגין הגיע לעולם בלוויית שלושה מלאכים השומרים עליו. כאמור, ניתן לדמות את שלושת המלאכים האלה למלך, לאביר ולשר. המלך מהווה חמישים אחוזים ממבנה אישיות האדם, ומיוצג על ידי סיכום תאריך הלידה. האביר מהווה עשרים וחמישה אחוזים ממבנה אישיות האדם, והוא מיוצג על ידי המזל האסטרולוגי. השר מהווה עשרים וחמישה אחוזים ממבנה אישיות האדם, והוא מיוצג על ידי מספר השם הפרטי.

יחסי הגומלין בין המלך, האביר והשר, יגלו לנו כי המלך מדבר על הייעוד והמטרה של האדם, האביר (המזל האסטרולוגי) מספר לנו מהי הסיבה ומהן השאיפות למימוש הייעוד, והשר יספר לנו באיזו דרך ימומש הייעוד.      
    
בגין והמלוכה
ייעודו של בגין, קרי המלך שלו (ספרה 11/2, ספירת תפארת, מזל דלי באסטרולוגיה. קלף הצדק בטארולוגיה), קורא לבעל הגורל להיות מאסטר. עליו להכיר את משמעות התכונות אשר תעזורנה לו להתמודד עם הקשיים הצפויים בדרך להצלחתו כמאסטר. 
 
ייעודו הוא להוביל דרך חדשה, וכן הוא נועד לגדולות. עליו להתנהג באצילות ובממלכתיות. עליו להבין שביכולתו להשפיע בצורה חיובית על הקהילה, על הסובבים המאמינים בו. נאמניו ילכו אחריו באש ובמים, ולכן אסור לו לנצל זאת לרעה. לא בכדי, אמר בגין בדברי תודתו, בעת נאום הניצחון בבחירות 77', את הדברים הבאים לאשתו עליזה: "ולעליזה אשתי, זכרתי לך חסד נעורייך, אהבת כלולותייך, לכתך אחרי במדבר, בארץ זרועת מוקשים" (מבוסס על פסוק ב' מירמיה פרק ב': "כה אמר ה', זכרתי לך חסד נעורייך, אהבת כלולותיך. לכתך אחרי במדבר בארץ לא זרועה"). הוא היווה, ועדיין מהווה, דוגמה ומופת לשילוב בין מנהיגות, ענווה וצניעות. החוקים הקוסמיים הם נר לרגליו, ובצלם הוא פיתח חזון אישי למען האנושות בכלל (השלום) ועם ישראל בפרט (הפצצת הכור).

האביר מנחם
האביר של בגין (לפי מספר המזל האסטרולוגי המשויך לספירת דעת הנסתרת) משייך אותו למזל אריה. מכאן ניתן להבין את היצירתיות והמקוריות שלו. על בעל המזל לעמוד על במה ולהעביר ידע. ואכן, במשך שנים היה בגין נואם בכל הזדמנות בפני עשרות תומכים נלהבים, ואליהם נוספו עם השנים מאות ואלפים. הוא יודע לסמן מטרה, להתמקד בהשגתה, וכמובן להשיג אותה. הוא יודע לפתח כישורים וורבאליים ולהפגין כריזמה אישית, אדיבות וכישרון. בין סימני ההיכר שלו, היה הכישרון הרטורי שהפך אותו לנואם מדופלם. נאומו בכיכר רבין (אז "מלכי ישראל") בתגובה לנאום הצ'חצ'חים של דודו טופז ז"ל, נלמד עד היום בבתי הספר לתקשורת.

השר שעזר לו לחצות את המדבר
השר של בגין, הנגזר משמו הפרטי, מעניק את הספרה 3 - ספירת בינה המשויכת למזל קשת ולקלף הקיסרית. מכאן אנו למדים על מקור היצירתיות והאינטליגנציה הטבעית, ומקבלים חיזוק באשר לכושר הביטוי הגבוה שלו. אותיות השם "מנחם" מקושרות ליסוד המים. עובדה זו מספרת על אדם המוּנע מעולם הרגש ומתרכז בו.

פענוח המפה
מפתו האישית של מנחם בגין מתארת אדם שמצד אחד, נועד להוביל דרך ולהנהיג, כפי שמספרים המספרים הנמצאים בספירת תפארת 11 (ייעוד) ובספירת הדעת הנסתרת (1 מזל אסטרולוגי – אריה), ומצד שני, על אדם הפוחד להנהיג ולקחת אחריות ציבורית, כפי שמתואר בספירת יסוד 7=16 (יום לידה).

עם זאת, מפת תקופות החיים מגיל 120-52 מצביעה על דחף חיצוני בלתי נשלט, "הגורר" אותו לממש את הפוטנציאל המנהיגותי עד תום. אלו הן הנסיבות שהובילו אותו לראשות הממשלה.

מאידך, המפה רומזת על כך שבתוך תוכו הוא היה ונותר זאב בודד. לפנינו אדם חרדתי מיום לידתו, שבעט בכולם בכל דרך, וקל היה להכניעו עד גיל 52. הוא חי בקונפליקט תמידי בין זהותו הפנימית והפרטית לבין הדמות החיצונית והציבורית שלו.
כלפי חוץ - הוא הציג את עצמו כאדם חזק, כריזמטי, מוביל דרך, דורסני, שאינו מתחשב בדעות אחרים ופועל בדרכו הייחודית.

וכלפי פנים – הוא היה אדם חסר ביטחון ותלותי.
זהו מקור הלחץ הנפשי הראשוני, שבבוא היום, גרם לו להיות דיכאוני ולפתח נטייה למאניה דיפרסיה. 
במפתו האישית, ניתן לראות כי ספירת נצח מתארת אדם שסלל לעצמו דרך למאניה דיפרסיה כאשר הסתגר בתוך עצמו והתרחק מהקהל.

לא נותר לי אלא להסיק, בהתאם לנתונים העולים מהמפה, כי בגין נאבק במהלך כל חייו בחרדות פנימיות, עד שלבסוף הן הכריעו אותו והובילו להשתלטות המאניה דיפרסיה.

מפת תקופות החיים של ה"זאב"
כאשר מפגישים אירועים קרדינאליים בחייו של אדם ובודקים את התאריכים האלה במפת תקופות החיים שלו, ניתן לומר שמספרי מפת תקופות החיים מספרים את סיפורו של האיש. הבה נביט בכמה תחנות במהלך חייו:

1937: בגין יוצא בהוראתו של ז'בוטינסקי, לבסס את התנועה הרוויזיוניסטית בצ'כוסלובקיה (ושם כאמור הכיר את אבי ז"ל). זה קרה כאשר בגין היה בשנה אישית 8 - שנה המסמלת כוח והצלחה.
1939: בגין מחליף את אהרון פרופס, בתפקיד נציג "בית"ר" בפולין. באותה עת היה בשנה אישית 1, המתארת התחלות חדשות והנהגה. לכן אין זה מפתיע שבגין היה אחראי על למעלה משבעים אלף צעירי בית"ר בפולין.
1.6.1941: בגין נשלח לעבודת פרך בסיביר. ספירת יסוד מתארת אדם שקל לו להתנתק וקל לו להיות אדם מיוסר שסובל.   
1943: בגיל שלושים התמנה למנהיג האצ"ל, כאשר היה בשנה אישית 8 - שנה המתארת הצלחות ומנהיגות.
9.1.1952: עמד בראש הפגנת ענק נגד הסכם השילומים. בתקופה זו, היה בגין בשנה אישית 4, המתארת דחף ורצון לתחומים כספיים וחברתיים. עם זאת, בתקופה זו היה לו דחף לפעול נגד המקובל ונגד הזרם, אם כי ללא הצלחה מרובה. במילים פשוטות: היקום היה נגדו. 
17.5.1977: מונה לכהן כראש ממשלה. ביום זה, היה בגין בשנה אישית 11 שהעצימה את הישגיו, בחודש אישי 7=16 המתאים ליום לידתו ולחלק ניכר במבנה אישיותו, וביום אישי 6 הקשור להנהגת מדינת ישראל. על פי המפה האסטרולוגית של מדינת ישראל, מסמל רום שמים את הנהגת המדינה.    
26.3.1979: בגין חותם על הסכם שלום עם מצרים. בתקופה זו, היה בגין בשנה אישית 4, המתארת דחף לעסוק ברכוש, באדמות ובכספים. הוא גם היה בחודש אישי 7, המתאר ניתוקים והפסדים – כאמור, ניתוק מאדמות, וביום אישי המתאר זיקה למנהיגות מדינת ישראל.
7.6.1981: בגין מורה על הפצצת הכור בעיראק. בגין היה בשנה אישית 6, המתארת אחריות ומנהיגות כלפי מדינת ישראל, ובחודש אישי 3, המתאר כישורי תעסוקה הקשורים בטיס. יחד עם זאת, חודש זה מתאר החלטות אימפולסיביות, ובו קל היה להשפיע עליו. יום אישי 1 מתאר יום מוצלח במיוחד.   
28.8.1983: בגין התפטר מתפקיד ראש הממשלה, פרש והתכנס בביתו שברחוב צמח 1 בירושלים. בשנה זו, היה בגין בשנה אישית 9 המתארת סיומים ומהפכים, בחודש אישי 8 שנתן לו את הכוח להחליט ולבצע, וביום אישי 9, שכאמור, מתאר סיומים והתחלות חדשות.

פרֵידה נוגה
זה היה האיש שהיה. מנהיג ברמ"ח איבריו, נאמן לעקרונותיו מחד, אך נכון להתגמש ולהסתגל אל מול גודל המעמד מאידך. מוביל בעל שיעור קומה, ודוגמה לחבר מרעיו, שמפאת גודל האחריות, מדחיק ומכיל את כאביו אל תוכו פנימה. כמו משה שנשא על כתפיו את האחריות לעם ישראל כולו, כך נשא בגין על כתפיו את האחריות של הממשלה שבראשה הוא עמד - בענווה, בצניעות ובדרך ארץ. כמו משה רבנו שפרש והתבודד בשיא, רגע לאחר היציאה מהמדבר ולפני הכניסה לארץ המובטחת, כך פרש והתבודד בגין, רגע לאחר הבאת השלום.

המפקד, בשם עם ישראל ובשם אבי, אני מצדיע לך עוד פעם אחת! תודה לך, מנהיג דגול, נוח על משכבך בשלום.


                                                          כרטיס הביקור הדיטגילי שלי
                                            עמוד הויקיפדיה עלי


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה