יום שני, 22 בפברואר 2021

דורון כהן - עיתונאי, עורך ומשורר – עיתונאי בטעם של פעם. 22.02.2021

 בס"ד

דורון כהן - עיתונאי, עורך ומשורר – עיתונאי בטעם של פעם.

במסגרת תוכניתנו "עניין גורלי" אנו אירחנו ביום שני, יום שני, י' באדר ה'תשפ"א 22 בפברואר 2021 בין 11:00-14:00 דורון כהן, עיתונאי, עורך ומשורר ישראלי, עורך ראשי משותף של העיתון "מעריב" אשר אמר בפאנל עיתונאים ב 25/12/2019 שהתפרסם במעריב און ליין "פרשנים מסוימים שכחו מה זה להיות עיתונאים ומתנהגים כמו אוהדים".

 

כאשר אירחתי בתוכנית הרדיו שלי את אבי, אבינועם קורן ב 23.01.2017, שהלך לעולמו בשבוע שעבר, שאלתיו על מי הוא ממליץ שיתארח בתוכניתי, הוא ציין בראש ובראשונה את עורך העיתון דורון כהן, האומרו עליו "דורון הוא עיתונאי מהאסכולה הישנה אשר מבדיל בין דעה לידיעה".

 

כאשר פתחתי את קלסר תוכניות הרדיו, על מנת להעלות את התוכנית לזכרו של אבי ז"ל מצאתי את הפתק עליו רשמתי את מספר הטלפון שרשמתי לי אז. התקשרתי לדורון ונחפזתי להזמינו. לשמחתי, דורון נענה להזמנה.

 

כאשר חיפשתי במרשתת ומצאתי מידע על דורון, שמחתי להבין כי דורון הינו עיתונאי בטעם של פעם, כלומר, כמו שלמדתי בשנות ה-90 מפי דר' נתן ברון בקורס העיתונאות הראשון בו למדתי, כי יש להבדיל בין ידיעה לבין דעה ומי שלא עושה כך, אולי הוא חוטא למקצוע.

 

דורון גדל בשכונת שפירא שבדרום תל אביב. למד בגימנסיה הרצליה במסגרת מיזם אינטגרציה ושירת בחיל האוויר. לאחר שהשתחרר דורון מצה"ל החל לעבוד כעיתונאי במדור הספורט של העיתון "חדשות", ובהמשך היה עורך המדור עד סגירת העיתון ב-1993. דורון שימש בתפקידי עריכה בכירים בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"הארץ". ב-1997 מונה לסגן עורך המוסף "סופשבוע" של "מעריב". בשנים 1998–2001 היה עורך המקומון "זמן תל אביב" מרשת "מעריב". לאחר מכן שימש כסגן עורך במקומון "העיר" והיה שליח העיתון למונדיאל 2002 שנערך בדרום קוריאה וביפן. בשנים 2007–2011 ערך את המוסף "סופשבוע" של ״מעריב״. מספטמבר 2011 עד פברואר 2012 היה העורך הראשי של אתר "nrg" של העיתון. בשנת 2014, עם מכירת "מעריב" לאלי עזור, מונה יחד עם גולן בר יוסף, לעורך העיתון בשמו החדש, "מעריב השבוע", הקים את אתר האינטרנט החדש של העיתון "מעריב אונליין" ומשמש מאז כעורכו הראשי.

 

בפנל, שהתפרסם במעריב און ליין ב 25/12/2019 הוסיף ואמר דורון: "אי האמון של הציבור בתקשורת הוא לא בגלל העיתונאים, כי הם עושים את עבודתם ומביאים את החשיפות שלהם. זה דבר שנמשך כבר הרבה זמן. אני אתן דוגמאות. זה בא בעיקר בגלל הפרשנים, שלצערי הרב, חלק מהם שכחו מה זה להיות עיתונאים, והפכו להיות אוהדים. כל אחד מפרשן לפי משאלת הלב שלו. הציבור רואה את זה והוא לא טיפש".

 

בשנת 2018 יצא לאור, בהוצאת "אפיק", ספר שיריו הראשון, "תחום המושב".  

כותב על הספר דר' איתן אורקיבי, עמיתנו מהעיתון "ישראל היום" ב 21/06/2018.

 

"תחום המושב", ספר השירים הראשון של דורון כהן, הוא הפתעה. זו שירת פרוזה, שמפתה לקרוא כרצף סיפורונים קצרים, סגורים ומדויקים, המחזיקים כל אחד בדחף עלילתי משל עצמו.

 

הלב יוצא אל הדמויות, הפזורות על דפים צנומים בחלומותיהן ואכזבותיהן, בנבזיותן ושיגעונן, בתמימותן ובהתפכחותן. הן מאיירות את הספר בצבעוניות כמו גיבוריו הססגוניים של פליני, ש"זיכרונות" שלו מאוזכר באחד השירים, ולא לחינם.

 

משום שזו גם שירה אוטוביוגרפית, שחומרי הגלם שלה הם רסיסי זיכרון שבורים, האישי נמזג למדומיין חברתי וזיכרון קולקטיבי. שירים רבים נדמים לרגע כצוף נוסטלגי מתקתק, אך הם פותחים צלקת וצובטים את הרגש.

 

שמחנו להקריא בתוכנית מספר שירים. הקשבנו קשב רב לסיפוריו של דורון וכמובן, לא שכחנו להציץ במפת עץ החיים הקבלית שלו.  

 

היה מעניין... מוזמנים להאזין.

מפת עץ החיים הקבלית – דורון כהן 

כל אדם מגיע לעולם בלוויית שלושה מלאכים השומרים עליו. ניתן לדמות את שלושת המלאכים האלה למלך, אביר ושר. המלך מדבר על הייעוד ומוביל אותך להשגת מטרותיך בחיים. האביר (המזל האסטרולוגי) מספר לנו מהי הסיבה ומהם שאיפותיך למימוש  ייעודך, השר יספר לנו, איך תעשה זאת ובאיזה אופן. 

ספירת תפארת – הייעוד,

לפעול בצדק, בהרמוניה, באיזון ובמוסר. להיות מעורב חברתית, לשרת ולדאוג לזולת בקהילה ובמשפחה, לארח, לשלב בין אנשים, לחנך, לפעול למען פיוס ושלום. להיות דיפלומט, שיתופי, יציב, רגיש, פשרן, סתגלן ומופנם. ללמוד לטפל בבעיות שלך. להיות רומנטיקן, עדין, אמין, נאמן ולהקרין אהבה. להתחבר ליופי, אסתטיקה, תרבות, סדר וניקיון. להתחבר לאומנות (ציור, פיסול ועוד...)  וליישם כישרונות הקשורים לידיים.

המשפיע התנכ"י "שלמה"

מספר 6 על פי המשפיע התכנ"י מתאר אדם כפי שמתואר שלמה כמנהיג וחכם בתחום המשפחתי. אדם אהוב ואוהב הפועל בתחום הזוגי והמשפחתי כפי שחוכמתו באה לידי ביטויה במשפט שלמה – בה בחן את הרגש האימהי ואהבה האין סופית.  ה"שלמה" שבך הצליח לבטא את הקשר והשייכות המשפחתית של האדם והסביבה תוך כדי חשיבה גאונית בתחום.     

ובתנ"ך כתוב:

ט וְנָתַתָּ לְעַבְדְּךָ לֵב שֹׁמֵעַ, לִשְׁפֹּט אֶת-עַמְּךָ, לְהָבִין, בֵּין-טוֹב לְרָע:  כִּי מִי יוּכַל לִשְׁפֹּט, אֶת-עַמְּךָ הַכָּבֵד הַזֶּה.  י וַיִּיטַב הַדָּבָר, בְּעֵינֵי אֲדֹנָי:  כִּי שָׁאַל שְׁלֹמֹה, אֶת-הַדָּבָר הַזֶּה.  יא וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים אֵלָיו, יַעַן אֲשֶׁר שָׁאַלְתָּ אֶת-הַדָּבָר הַזֶּה וְלֹא-שָׁאַלְתָּ לְּךָ יָמִים רַבִּים וְלֹא-שָׁאַלְתָּ לְּךָ עֹשֶׁר, וְלֹא שָׁאַלְתָּ, נֶפֶשׁ אֹיְבֶיךָ; וְשָׁאַלְתָּ לְּךָ הָבִין, לִשְׁמֹעַ מִשְׁפָּט.  יב הִנֵּה עָשִׂיתִי, כִּדְבָרֶיךָ; הִנֵּה נָתַתִּי לְךָ, לֵב חָכָם וְנָבוֹן, אֲשֶׁר כָּמוֹךָ לֹא-הָיָה לְפָנֶיךָ, וְאַחֲרֶיךָ לֹא-יָקוּם כָּמוֹךָ. [מלכים א' ג' ט']

שלמה כמשפיע התנכ"י מתואר באמצעות הענק התנ"כי החבוי בך. היכולות והכישורים החבויים באישיותו מזוהים עם תכונות בן מזל מאזניים ומתאר אדם שאוהב בני אדם. אדם בעל חוש צדק מפותח, בעל תבונות הנובעות מהרגש.

ספירת כתר מאפיינת את יכולת חשיבתך ושאיפותיך ועונה על השאלה: כיצד משפיע סגנון החשיבה שלך על חייך?

אדם בעל חשיבה מהירה, בעל יוזמה ורעיונות. בחברה מתנהג באופן מאופק, אוהב לעמוד על במה ולהצחיק.  מתחשב, אוהב לעזור לאחרים. לוחם למען אחרים. אדם אמיץ שיודע לחיות תחת תנאי לחץ מתמשכים, מפגין ביטחון עצמי. שואף להישגים. כאשר מאפשרים לו חופש פעולה הוא מוציא מעצמו את המיטב.   בעל יכולת התמדה,  אדם בעל אנרגיות חזקות וצריך ללמוד כיצד לתעל אותן למקומות טובים. מסוגל לעשות כמה דברים בו זמנית.  סומך רק על עצמו ולוקח אחריות על הצלחותיו. עובד טוב מאוד לבד.

ספירת הדעת הנסתרת: המזל האסטרולוגי: מאופיין ע"י מזל גדי (8) מתאר אותך כאדם חומרי, רכושני, גשמי, ביתי, הישגי, תכליתי, מעשי, אחראי, ענייני, מצליחן, שאפתן, כוח רצון, ביצועי ועוצמתי. אנרגטי, דינמי, חושב בגדול, כשרוני בכול תחום, עסקי, מתמיד, יסודי, יעיל, תחרותי.

ספירות חכמה-חסד גבורה:  מספר 2=11 המאופיין ע"י מזל דלי המהווה גורם חשוב ודומיננטי בחייך: אם הגעת לדרגת המאסטר יהיה לך קל לעמוד בפני לחצים ותצליח להתמודד עם בעיות, תתגמש ותמצא פתרונות ולא תישבר מהר. מספר ספירת החכמה, כח מה'  ומספר ספירות חסד-גבורה המתארות את יכולות העשייה שלך מספרים עליך כאדם בר מזל. הצלחתך תבוא מרעיונות, יוזמה, דינמיות, יכולות ביצוע אישית מדהימה והיכולת להשתנות בכל פעם שיש צורך. עליך לפעול באופן אנרגטי, עם דמיון, באופן הישגי ומנטאלי. אתה שקט כלפי חוץ, אך נשמתך כאש היצירה. אוהב וזקוק למרחבים ולחופש. עליך ללמוד להוביל דרך ולהיות המנהיג הטבעי. יש בך תכונות ייחודיות שאין לאחרים והם: הולכים אחריך באש ובמים, יכולת לברוא מציאות ולהגשים חלומותיך ולאחרים. הינך חברותי, אינטליגנטי, שכלתני, אמיץ, אדיב, הרפתקן, נוטה לקחת סיכונים ועיקש באופן חיובי. נבדל מכולם בפן החיובי, הכל מצליח לך בקלות ביחס לאחרים. יש בך רגישות כלפי בני האדם, חמלה ואהבה אין סופית.

 


 

להאזנה לשעה הראשונה לחץ כאן

להאזנה לשעה השנייה לחץ כאן

להאזנה לשעה השלישית לחץ כאן

 השירים שהושמעו בתוכנית:

שלום חנוך - האמת הפשוטה

מילים ולחן: שלום חנוך

שיר עד - לכה דודי - מילים: ר' שלמה אלקבץ | לחן: נוסח ירושלים | שירה: יהורם גאון וחבורת "רננים", 1978

אריס סאן - תל אביב

מילים: יהודה אופן, לחן: אריס סאן

אריק איינשטיין - העיר הלבנה

מילים ולחן-נעמי שמר

אנחנו לא צריכים – שלמה ארצי

מילים: אבי קורן לחן: שמואל אימברמן

רוח שטות – יהורם גאון

מילים: אבי קורן, לחן: שמעון כהן

אני חי כעשב בר-עירית דותן

לחן- יעקב הולנדר, מילים- יעקב שטיינברג, תרגום מיידיש לעברית- אבי קורן

באביב את תשובי חזרה – צוות הווי נחל

מילים ולחן: שארל אזנבור, תרגום: אבי קורן

שוקולד מנטה מסטיק אברא קאדברא

מילים: לאה לופנפלד לחן: משה וילנסקי

מרגלית צנעני ושלמה גרוניך - במעגל

מילים: אהוד מנור לחן: שלמה גרוניך

מתי כספי חוה אלברשטיין והפרברים - אליעזר בן יהודה

מילים: ירון לונדון לחן: מתי כספי

ירדנה ארזי - מקהלה עליזה

מילים: לאה נאור, לחן: נורית הירש


                     

                              יו"ר ועדת רדיו וחבר הנהלה באיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית

                                                              קטלוג העשייה שלי


 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה