יום שני, 20 בדצמבר 2021

סיון פרג'- אומן צילום 20.12.2021

 בס"ד

סיון פרג'- אומן צילום

במסגרת תוכניתנו "עניין גורלי" אנו אירחנו ביום שני, ט"ז  בטבת ה'תשפ"ב 20 בדצמבר 2021 את סיון פרג'- אומן צילום, המתעד אירועים היסטוריים של המדינה, אוצר ומציג תערוכת צילומים של אמן הצילום סמי פרג' ז"ל "ישראל בעין המצלמה".

 איפה ניתן לפגוש בבוקר אחד את שושנה דמארי ,יפה ירקוני, חנה רובינא, נעמי שמר  וקוני למל ולראות את החיים בישראל בתקופת המעברה ונופי הארץ. כולם התקבצו לתערוכת צילומים של הצלם סמי פרג' שאוצר ומציג בנו סיון פרג', אומן צילום בפני עצמו הממשיך את דרכו המופלאה של אביו.

 היה זה הפילוסוף הדגול קונפוציוס אשר אמר כבר במאה ה-6 לפנה"ס "תמונה אחת שווה אלף מילים". קונפוציוס לגמרי לא התכוון למה שאנחנו מבינים היום. כשהוא אמר "תמונה" הוא לא התכוון לדימוי מצויר או מצולם. הוא התכוון למבט ישיר. התמונה אצלו היא התמונה שנקלטת ברישתית העין.

 עין האומן הייחודית של סמי הביאה לנו זווית ראייה מיוחדת במינה. ארכיון הצילומים הנדיר, משלב בצילומיו את התפתחותה של המדינה והתפתחות עולם הצילום.

 סמי פרג' ז"ל תעד לאורך 60 שנה את נופיה של ארץ ישראל שכה אהב ונופי העולם, אירועים היסטוריים חשובים של המדינה ואת אהבתו הגדולה בצילום ילדים ומשפחות אותם צילם לאורך דורות .

 סמי פרג' היה מהראשונים שהביאו את פיתוח הצבע והגדלות הענק לישראל לאחר שלמד והשתלם בחברת אגפא בגרמניה. ב- 1965 הביא לארץ את המכונות המתקדמות בעולם לפיתוח הצבע ומיד החנות והמעבדה הפכו לשם דבר בקנה מידה עולמי בעולם הצילום. מספר שנים לאחר מכן הביא סמי לארץ את המכשור והידע לפיתוח תמונות חדשני וקבע סטנדרט חדש בעולם הצילום ובהדפסת התמונות "מהיום למחר” והטביעו את מטבע הלשון "מה אני פרג' ?..."מטבע לשון המשמש עד היום למהירות ומקצועיות.

 זכור לי בפורים, בשנת 1978 עת בני היה בן 3. אימי תפרה לו תחפושת ליצן צבעונית ומדהימה מבד סאטן בצבעים צהוב ואדום. כמובן שצילמתיו עשרות תמונות. מיד נסעתי לפוטו פרג' בדיזנגוף פינת ארלוזורוב, כאשר בליבי היתה המשאלה לקבל את התמונות במקום ולא לחכות ליום המחרת. בחנות פגשתי את סמי, אשר האזין לבקשתי במאור פנים והשיב לי "אל תדאג אבא צעיר, לך תאכל צהרים, תחזור עוד 3 שעות ותקבל את התמונות מהיום להיום", וכך היה. התמונות שמורות אצל בני עד היום.

 בנו סיון ממשיך את דרכו של אביו. לשניהם עין בוחנת אומנותית אשר יודעת להביא את המבט המיוחד שלהם, אשר נותן לתמונה המצולמת חיים משל עצמה. סיון מצלם למעלה מ-30 שנה בתחום האירועים העסקיים לחברות מסחריות ומתעד את האירועים ההיסטוריים של המדינה לאורך השנים. בעברו, כאביו היה צלם של דובר צה"ל ומשנת 1995 סיון מלווה את החברות המובילות במשק כצלם.

 בין האירועים שצילם: ביקורים של ראשי מדינות, צילומים בארמון המלך בירדן עם המלך. כצלם רשות שדות התעופה סיון מתעד את הנחיתות ההיסטוריות שהיו בארץ, מנשיא ארה"ב ועד לנחיתות המרגשות מהאמירויות ומבחריין. כצלם אל על תיעד את משלחות החילוץ והגעת ראשי מדינות ,כמו כן מלווה אומנים בינלאומיים בארץ בהם היו שארל אזנבור, פברוטי, חוליו איגלסיאס, אנריקה איגלסיאס, חוזה קרראס, מדונה ,לאונרד כהן ,בריטני ספירס ועוד רבים וטובים 

* למה כדאי לשים את כל הדברים שיש לנו בצד ולבוא להקשיב לסיון?*

מעבר להיותו צלם של החברות המובילות במשק ,סיון משמר את ההיסטוריה והמורשת של הצילום שהתחיל אביו לפני למעלה מ-70 שנה עוד בבגדאד. 
סיון מרצה בבתי ספר, ומציג תערוכות צילום בנושאים שונים מהארכיון 
כגון תערוכה על החיים במעברות ,לרגל חגיגות 70 שנה לעמישב, בפתח תקווה.
לסיון פינה בתחום הצילום ברשת 13 בתוכנית הבקר פותחים יום וממשיך לצלם את האירועים ההיסטוריים בארץ. 

*מה מספרת מפת עץ החיים הקבלית של סיון?*

מפת עץ החיים מתארת אדם שייעודו מספר על אדם חברותי. שואף להנהיג, רוצה הכרה, בעל כבוד עצמי. אדם שאפתן, יצירתי, מציב מטרות ויודע להשיגן. אדם ממוקד מטרה, יוזמתי, בעל מרץ ונחוש בדעתו. אדם בעל יכולת ארגון טובה, אוהב להתחיל דברים חדשים, אוהב להתנסות, אדם ספונטני. אדם הזקוק למרחב, פועל כאש בוערת,  בעל יכולת ניתוח נתונים טובה, פועל בכול דרך חיובית על מנת להשיג מטרותיו. אדם אמיץ, מעשי, ביצועי ופעלתן. אדם אהוב על הבריות. אדם וורבאלי, כריזמטי, מסגרת משפחתית חשובה עבורו. נפתח רגשית ונפשית לקרובים אליו. לומד ומרחיב אופקים. עוזר מרצון לאחרים, מתחבר לרוחניות, פועל לחזק ביטחון עצמי. פועל לעלות את מפלס השמחה בחיים. ספירת הדעת הנסתרת: מאופיינת ע"י מזל שור מתאר אותך כאומן, יוצר, שואף לאיזון, מתמיד בעשייתו, חברותי, שואף לצדק ומשפחתי. ספירת בינה המתארת את שמך הפרטי מספרת על נתינה ללא גבולות. מתנדב, חברותי, ממציא, מנהיג טוב לב, אחריך הולכים באש ובמים.

 

היה מעניין... מוזמנים להאזין.

 


להאזנה לשעה הראשונה לחץ כאן

להאזנה לשעה השנייה לחץ כאן

להאזנה לשעה השלישית לחץ כאן

 

השירים שהושמעו בתוכנית:

רמי קלינשטיין - מתנות קטנות

מילים: נועם חורב, לחן: רמי קלינשטיין

חבורת בימות - שני צלמי רחוב

מילים ולחן: נעמי שמר

היו זמנים - שושנה דמארי 

מילים: חיים חפר לחן: משה וילנסקי 

כשהיינו ילדים - יפה ירקוני ושושנה דמארי

מילים: אורי אסף, לחן: משה וילנסקי

רמי קלינשטיין קרן פלס – לחיות

מילים ולחן : קרן פלס ורמי קליינשטיין

נעמי שמר אחרי השקיעה בשדה

מילים ולחן: נעמי שמר

יהורם גאון - בפרדס ליד השוקת

מילים: יורם טהר לב, לחן: נורית הירש

מייק בורשטיין - אני קונילמל

מילים: עמוס אטינגר, לחן:דובי זלצר

שלמה ארצי - נוף ילדות

מילים ולחן: שלמה ארצי

אריק אינשטיין - הבלדה על יואל משה סלומון

מילים: יורם טהרלב לחן: שלום חנוך

רן אלירן - הבתים שנגמרו ליד הים

מילים: אהוד מנור, לחן: נורית הירש

שיעור מולדת – הגבעטרון

מילים: עלי מוהר, לחן: אפרים שמיר יו"ר ועדת רדיו וחבר הנהלה באיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית


                                                              קטלוג העשייה שלי
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה