יום שני, 11 ביולי 2022

יצחק בריק אלוף (מיל) - לוחם ללא פשרות 11.07.2022

 בס"ד

יצחק בריק אלוף (מיל) -  לוחם ללא פשרות

 
במסגרת תוכניתנו "עניין גורלי" אנו אירחנו ביום שני, י"ב בתמוז ה'תשפ"ב 11 ביולי 2022, את יצחק בריק אלוף (מיל) -  לוחם ללא פשרות

 כָּל שֶמַעֲשָיו הַטוֹבִים מְרוּבִּים לַּזוּלַת, לְמָה הוּא דוֹמֶה?

 לְאִילָן שֶשוֹרָשָיו חֲזָקִים, שֶאֲפִילוּ כָּל הָרוּחותֹ שֶבָּעולָֹם

 בָּאותֹ וְנושְֹבותֹ בּו אֵין מְזִיזוֹת אוֹתוֹ מִמְקוֹמוֹ (מסכת אבות, ג' י"ז)

 

בריק – לוחם ללא פשרות הוא ספר המתאר את חייו המרתקים של אלוף (מיל) יצחק בריק, בן דור תש”ח, שהתגייס לחיל השריון ולחם בכל מלחמות ישראל בתקופתו. הספר שוזר בין חייו הפרטיים עם חיי הלוחמים ובני משפחותיהם ברבות השנים.

 

אלוף (בדימוס) יצחק בריק שירת בחיל השריון כמפקד חטיבה, אוגדה וְגַיִס וכיהן כמפקד המכללות הצבאיות. לחם בגבורה בשני צידי התעלה כמפקד פלוגה מילואים במלחמת יום הכיפורים, נפצע פעמיים והחליף שבעה טנקים שנפגעו.

 

הוא הקצין היחיד שעבר את כל מסלול הלחימה בגדודו ועוטר בעיטור העוז. כיהן מעל עשור כנציב קבילות חיילים (2018-2008). קודם שסיים את שירותו בצה”ל ביקש ממנו התעשיין סטף ורטהיימר לעסוק בפיתוח הנגב והגליל לאחר שחרורו. הוא התמנה ליועצו המיוחד ולממונה על הפיתוח האסטרטגי של הפריפריה. בשנת 2000 מונה ליו”ר הוועד המנהל של המכללה האקדמית עמק יזרעאל.

 

האלוף בריק נלחם במלחמות ישראל: במלחמת ששת הימים לחם כמפקד טנק בקרבות אבועגילה, אום כאתף בסיני, באוגדה של אריק שרון; במבצע כארמה לחם כמפקד מחלקת טנקים בחטיבה 7; במלחמת יום הכיפורים לחם בסיני ובמצריים לאחר חציית תעלת סואץ, כמ״פ טנקים בגדוד 113 של אוגדה 162; במלחמת לבנון הראשונה היה מפקדה של טנקים במילואים; שהה בלבנון במשך שנתיים כמפקד חטיבה סדירה וכסגן מפקד אוגדה סדירה. במהלך מלחמת יום הכיפורים החליף בריק שבעה טנקים שנפגעו ונפצע פעמיים, ונותר אחד מהלוחמים הכשרים הבודדים מגדודו, שמנה יותר מ- 200 לוחמים לפני הקרבות. על מעשיו אלו הוענק לו עיטור העוז.

 

בתפקידיו האחרונים בצה״ל פיקד האלוף בריק על אוגדה 36 האוגדה הסדירה ברמת הגולן, סגן מפקד חיילות השדה ( מז״י ), בתפקידיו כאלוף: מפקד המכללות (המכללה לביטחון לאומי, פו״ם, מלט״ק, וקורסים בכירים נוספים), מפקד גייס דרומי מול הצבא המצרי.

 

* למה כדאי לשים את כל הדברים שיש לנו בצד ולבוא להקשיב לאיציק?*

מספר יצחק בריק: "הספר 'בריק לוחם ללא פשרות' הוא ספר על חיי , גדלתי עם המדינה ואני בגילה של המדינה 74 שנה. נולדתי בשנת 1947 להורים שאיבדו את משפחותיהם בשואה, אבי נילחם בפלמ״ח והקים יחד עם אימי את קיבוץ גלאון שהוקם במסגרת 11 הנקודות באוקטובר ה 46 לתפוס אחיזה בנגב. הורי חינכו אותי על אהבת מולדת , ערך השרות , ההבנה שאין לנו מדינה אחרת להיות בה , והנתינה ולא רק הקבלה מהמדינה. בספרי מתוארים צמתים דרמטיים בחייה של המדינה שבהם לקחתי חלק בלחימה על הגנתה , ובמאבקים על בטחונה והעצמתה בכל תחום ועניין , במרחב הצבאי והאזרחי .

 

מה מספרת מפת עץ החיים הקבלית של יצחק בריק?*מפת עץ החיים הקבלית מספרת על אדם שייעודו להיות מלך ביצירתיות. לעמוד על במה ולהעביר ידע. להיות משכיל, וורבלי, מעניין, בעל יכולת ביטוי טובה מאד. להיות שמח, חביב, מקסים, חברותי, לפעול למען החברה ולתת שירות. לעודד, להעצים, לעזור ולשמח בעיקר דרך התחום היצירתי. בן מזל עקרב (22) מתאר אותך כבעל כישורי מאסטר, מלך החומר והרוח.

 

לומד ומלמד, ממציא, יכולת התחדשות והתאוששות, מיוחד ויחיד, מצליחן בכל תחום. חכם, מחונן, גאון, יצירתי. אדם הנועד לגדולות, אמיץ, סמכותי, קשוח כפלדה. בעל כישורים מיוחדים ובלתי רגילים, מתמיד עד לניצחון, עובד תוך כדי תנועה, חי תוך כדי תנועה, חושב תוך כדי תנועה, יכולת התאוששות מופלאה, מייצר וממציא דברים, פועל כאש היצירה. אדם אוהב אדם, "מענטש", אוהב לחיות בחברת אנשים, אמפטי, בעל יכולת לנהל שיחות לעומק הנפש, להכיל את האחר, לטפל, לתמוך, לייעץ ולגשר. חושב לפני שמבצע. אדם צנוע.

 

היה מעניין... מוזמנים להאזין.

 


להאזנה לשעה הראשונה לחץ כאן

להאזנה לשעה השנייה לחץ כאן

להאזנה לשעה השלישית לחץ כאן

ההקדשה שאיציק בריק כתב לי בפתח ספרו: השירים שהושמעו בתוכנית:

שלמה ארצי - שיר בבוקר בבוקר (פתאום קם אדם)

מילים: אמיר גלבוע לחן: גידי קורן ושלמה ארצי

המנון הפלמ"ח (מסביב יהום הסער)

מילים: זרובבל גלעד לחן: דוד זהבי

מעל פסגת הר הצופים - נחמה הנדל

מילים: אביגדור המאירי לחן: בעקבות ס.מוניושקו

ירדנה ארזי לשיר זה כמו להיות ירדן

מילים ולחן: נעמי שמר

השריונים יצאו לוליק

מילים: חיים חפר, לחן: יוחנן זראי

שלמה ארצי - הבלדה על ברוך ג׳מילי

מילים: שלמה ארצי, לחן: גידי קורן ושלמה ארצי

העופרים דבקת החמור

מילים ולחן: עמנואל זמיר

ים השיבולים – הגבעטרון

מילים: יצחק קינן, לחן: חיים אגמון

שולי נתן - לו יהי

מילים ולחן: נעמי שמר

הרעות - שושנה דמארי

מילים: חיים גורי, לחן: סשה ארגוב

לתת - בֹעז שרעבי

מילים: חמוטל בן זאב, לחן: בועז שרעבי

מחר – הדסה סיגלוב

מילים ולחן: נעמי שמר


                         יו"ר ועדת רדיו וחבר הנהלה באיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית


                                                              קטלוג העשייה שלי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה