יום שני, 27 בפברואר 2023

דן כנר - השדרן והקריין המיתולוגי עם ספרו החדש "דבריהם האחרונים" 27.02.2023

 בס"ד

דן כנר - השדרן והקריין המיתולוגי עם ספרו החדש "דבריהם האחרונים"

 
במסגרת תוכניתנו "עניין גורלי" אנו אירחנו, ביום שני, , ו' באדר ה'תשפ"ג 27 בפברואר 2023, כבכל יום שני, ברדיו קסם, 106 FM בין השעות 11:00 ל 14:00 את דן כנר - השדרן והקריין המיתולוגי ברדיו הישראלי  מוציא לאור ספר חדש – "דבריהם האחרונים" המוקדש למלים האחרונות שאמרו אנשים לפני מותם. עוד מילה אחת — וְ... .die

 

בואו להאזין לדן כנר, המספר על ספרו החדש, "דבריהם האחרונים", המוקדש למשפטים שאמרו אנשים לפני מותם. על הקשר בין חלק מהאישים ועל השירים המתאימים לאישיותם.

 

מאז היותי נער, זכור לי קולו הנעים והרהוט של דן כנר, דני. בשנת 1999 אני לומד בקורס הרדיו הראשון שלי ברדיו FM91 רדיו לב המדינה, אני זוכה להשתתף בסדנא אותה מעביר דני, אחד המורים ממנו אני זוכה ללמוד קריינות, עיתונאות והגשה רדיופונית. שמחתי על המחמאות אותן אני מקבל עת אני בוחר לקטעי קריינות מספר פסוקים מפרק ב-תנ"ך ולא קורא קטע חדשותי, כחברי לקורס. כן, אני בוחר להיות שונה ואחר, המחובר ל-תנ"ך, יצירת המופת האלמותית של עמי העתיק.

 

בשנת 1970 הוציא ד”ר ישראל צבי כנר, מורה ומחנך, ד"ר לפילוסופיה ומוסמך לרבנות, את ספרו "דבריהם האחרונים" שליקט את דבריהם האחרונים של אישים, מילותיהם בשעת מותם, שתוארו כמעין סיכום של מפעל חייהם או צוואה לדורות הבאים. ד"ר כנר "הדביק" בשיגעון גם את בנו, קריין ושדרן הרדיו המיתולוגי דן כנר, שבמשך שנים רבות אסף "משפטים אחרונים" של אנשים, מפורסמים ולא מפורסמים, אותם העלה לאתר שלו ושל יהודה סימן טוב "טקסים" בקטגוריה "דבריהם האחרונים".

 

מספר דן: "אני מלקט חומרים שנים רבות מאוד, פשוט כי ירשתי את זה מאבא שלי ואני עושה את זה, אגב, להנאתי". הרעיון להוציא לאור את המשפטים שליקט על גבי ספר עבר במוחו של כנר לא מעט שנים, עד שראיון ספונטני ליגאל גואטה ברדיו הפך את החזון למציאות. אחרי השידור צלצל אליי אדם בשם משה גרומב, שיש לו הוצאת ספרים בשם ‘נדב’, והחליט שהוא מוציא לי את הספר הזה בחינם. הוא השקיע עבודה רבה, ויצא ספר של 399 עמודים שאני מאוד שמח עליו וגאה בו".

כשהוא מדבר על ספרו, קולו של דני לא מסתיר את ההתרגשות מסגירת המעגל האישית הזו עבורו בהקשר של אביו: "הוא השפיע עליי מאוד. בעולם יש ספרים כאלה, אבל הם מביאים את הדברים האחרונים ורק עוד משפט או שניים על האיש עצמו, לא יותר. אני החלטתי להתמקד באריכות גם בסיפור על האיש, בממוצע עמוד־עמוד וחצי על כל אחד, והרחבתי את העניין לגבי מי עמד לידו כשהוא אמר את המילים ובאיזו סיטואציה הוא אמר אותן. מילים שאנשים אמרו לפני פטירתם שופכים אור על אישיותו של האדם ועל ערכיו".

 

* למה כדאי לשים את כל הדברים שיש לנו בצד ולבוא להקשיב לדן?*

מספר דן: "במשך שנים רבות ליקטתי להנאתי ולהשכלתי מילים אחרונות ופרטים (בעיקר פיקנטיים)על אומרן. לא חשבתי לאגוד אותן לאגודה אחת בספר, על כן לא ציינתי לפניי את המקורות, והיום נמנע ממני לשחזרם. התייחסו נא אל הספר הזה לא כאל מחקר מדעי, אלא כאל ספר פופולרי, שבו ה"טיפה משלי" מתבטאת רק בעצם הליקוט של החומר — מספרים, מעיתונים, משידורים, מסרטים, מהמרשתת (תוך הצלבת מקורות ובדיקתם ככל שיכולתי) ומשיחות עם חבריי. משום כך היססתי רבות לפני ששוכנעתי שהמתעניינים ימצאו כאן מידע כלבבם ועל כן אפשר להוציא את הלקט לאור".

 

מתוך עיון בעותק הדיגיטלי שדני שלח לי על-מנת שאוכל להכין את התוכנית, אני שמח להעיד כי זהו ספר שבהחלט אפשר ללמוד ממנו בהחלט היסטוריה וערכים. יש בו מנהיגים, מדינאים, מצביאים, רופאים, פיראטים, אנשים מהמערב הפרוע, פורעי חוק, פושעים, ציירים, מוזיקאים, אסטרונאוטים ועוד המון אנשים מכל הדתות.

את כותרת המשנה המחויכת שהציע לו ידידו-עמיתו מלאכי חזקיה כדי להקל את כבֹּד כותרתו של הספר: עוד מילה אחת — וְ... .die

 

*מה מספרת מפת השם הקבלית על דן?*

לפני בריאת כל העולמות יצר הבורא את האותיות וטמן בכל אות כוח רוחני אנרגטי המייחד אותה. כפי שאנו רואים בפסוק הראשון בספר בראשית "בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים  אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ". את, משמעו האותיות

מ-א' ועד ת'. ניתוח אותיות שמו של האדם המבוסס על פרד"ס סוד האותיות, יספר לנו על התכונות הדומיננטיות המאפיינות את בעל השם, אופיו, תכונותיו, רצונותיו, ופועלו לפי שיטת מל"ך, היינו לפי ארבעה רבדים.

הקבלה ממליצה על בחירת שם בעל ארבע אותיות.

האות ה-1, ה-'מ' אות הנשמה, מתארת את רמת האינטליגנציה והחשיבה של האדם, את רמת הרוחניות שלו ואת רמת המודעות העצמית שלו.

האות ה-2 ה-'ל' מספרת על היכולת של האדם להביע או לא להביע את רגשותיו לזולת וכיצד אנו מבטאים את האהבה שלנו.

האות ה-3 מיוצגת על ידי ה'כ', הכבד. הנמצא מתחת ללב, תספר לנו על צורת הבעת שחרור כעסים.

האות ה-4 המספרת על העשייה והחברותא, מתארת את יכולת הביצוע והמעשיות של האדם ומיהם סוג החברים אליהם יחבור האדם?

מה קורה כאשר יש לנו שם הקצר מ-4 אותיות? מכפילים את האות האחרונה עד שנקבל שם בעל 4 אותיות.

דן בן מרים וישראל צבי, נולד ביום שלישי כ"ט בכסלו ה'תש"ו

ה-ד1 – מספרת על אדם בעל מחשבה ותפיסה מהירה. מחשבה אמיצה ובעלת תעוזה. חשיבתו מעשית ותכליתית. הולך בראש.

ה-נ2 – מספרת על אדם הקשור לבת הזוג שלו. קשור לילדיו ואוהב אותם מאוד. מעניק ביטחון, כוח ועוצמה אישית לילדיו. יודע כל מה שקורה לבת הזוג שלו. רגיש ופגיע ביותר. אוהב ומבטא את אהבתו במילים רגשיות. זקוק להרבה חום ואהבה.

ה-נ3 – מספרת כי לעיתים עוצמותיו מופנות לכיוונים לא נכונים. בעל יכולת לצאת מבעיות קשות מאוד כמו בעיות בריאות - ובצורה מעוררת השתאות

והתפעמות.

 

ה-נ4 – עשייתו, יסודית ומעמיקה. בכל הרצינות. בנחישות. ביעילות.

קולט דברים שאחרים לא קלטו ולכן הדבר מתבצע טוב יותר. עשייה

מתוך רצון לעזור, מתוך טוב לב ונתינה.

 

היסוד הדומיננטי בשם – יסוד האש

יסוד האש במפת השם מורה על הצורך בפעילות, עשייה, יוזמה, התקדמות, התפתחות, חופש וייחודיות . אנשים שיסוד האש במפת השם שלהם מודגש, הם אנשים נמרצים ונלהבים מאוד, בעלי השראה, יזמה ושמחת חיים . בולטים ומרשימים.

 

זקוקים למרחב, לתחושת חופש ולהרבה פעילות. בעלי ביטחון עצמי ,אמונה ביכולתם ורצון לא מתפשר להשיג את שלהם .

 

שאיפתם היא להתקדם ,להשיג ,לגדול ולהתפתח ,ומשום כך אין הם ממתינים לדברים שיקרו אלא יוזמים ופועלים ומשקיעים את נשמתם בכל דבר שהם עושים. ניחנו בחוש הומור, אופטימיות ושמחת חיים ולא ידרשו מהזולת דבר שאינם דורשים מעצמם.

 

נולד ביום שלישי בשבוע

הוא מורה מלידה. יש לו הכישורים הטבעיים להעביר מסרים בצורה ברורה ונהירה לכולם. נאה דורש - נאה מקיים: הוא מאמין בשקיפות ובצלילות ללא כל סודות ורזים. הוא לא ישקוט על השמרים, עד שישיג את רמת הבהירות התודעתית הגבוהה ביותר. הוא אינו מוכן להשאיר אבן אחת לא הפוכה של ספק וחוסר נחישות.

 

האמת היא נר לרגליו, ומהשקרים והתרמיות תרחק נפשו. כל מעשיו נעשים מתוך שכנוע פנימי כן ואמתי. אמינותם של דברים נבחנים על ידו לאורך זמן, על מנת להסיר כל צל של ספק מן הדרך.

 


להאזנה לשעה הראשונה לחץ כאן

להאזנה לשעה השנייה לחץ כאן

להאזנה לשעה השלישית לחץ כאן

 

השירים שהושמעו בתוכנית:

השירים שהושמעו בתוכנית:

הטיול הקטן – מיקי קם

מלים ולחן: נעמי שמר

ונתנה תוקף – חנוך אלבלק

מילים: על פי המסורת - רבי אמנון ממגנצא, לחן: יאיר רוזנבלום

אהוד מנור - אין לי ארץ אחרת

מילים - אהוד מנור. לחן - קורין אלאל

עירית סנדנר – ציון תמתי

מילים: מנחם מנדל דוליצקי, לחן: היימן כהן

Lili Marleen - Marlene Dietrich

Lyric: Hans Leip, Music: Norbert Schultze

במקור נודע

"הנערה מתחת לפנס" (Das Mädchen unter der Laterne)

Mata Hari - Ofra Haza

מילים ולחן: עופרה חזה ובצלאל אלוני

הרצל-להקת גייסות השריון

מילים: יורם טהרלב, לחן: יאיר רוזנבלום

אַ ניגונדל- המקור היידי ל'הנה לנו ניגון יש' - נחמה ליפשיץ בהופעה חיה. מילים ולחן: נחום שטרנהיים

שחקי שחקי – נחמה הנדל

מילים: שאול טשרניחובסקי, לחן: טוביה שלונסקי,או שיר רוסי על נהר הדון...

REQUIEM MOZART – INTROITUS

מוצרט רקוויאם - פתיח

Julien Laloux, direction

הפלא ופלא (ומשה הכה על צור) רן אלירן

מילים: יעקב דוד קמזון | לחן: ידידיה אדמון

Edith Piaf -  Exodus

מילים במקור פט בון, לחן ארנסט גולד

           יו"ר ועדת רדיו וחבר הנהלה באיגוד הישראלי לעיתונות תקופתית


                                                              קטלוג העשייה שליאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה